[CRRC =
Kína új 600 km/h sebességű lövedék vonata most a világ leggyorsabb szárazföldi járműve.
(Ez nem így van. A 600 km/h-val még nem előzte meg Japán 2015 évi 603 km/h-s maglev világrekordját.
Másrészt rakéta meghajtású autókkal ennek a sebességnek a dupláját is elérték Amerikában a Black Rock sivatagban. 1997. Október. 15. A világrekord: 1223.657 km/h Forrás Wikipédia).
Pár évbe telt, de a világ új leggyorsabb vonata végül is behúzott az állomásra.
[CRRC]
A Kínai Gördülőállomány Részvénytársaság leleplezte a maglev lövedék vonatának prototípusát Qingdao államban.
A média azt mondja, hogy a vonat csúcssebessége 600 km/h, ami közel van a hangsebesség feléhez.
[373 mérföld/óra (600 km/h]
Ezzel a sebességgel csak két órába telne elutazni Pekingből Sanghajba vonattal.
[Maglev vonat, 2.5 óra, 1000 km (620 mérföld]
Ez az utazás több mint 1000 km vagy 620 mérföld.
Összehasonlításul az utazás három órát venne igénybe repülővel, és öt és fél órát nagysebességű vonattal és 12 órát autóval, az utazás előkészítési időt is figyelembe véve.
Ez a sebesség nem csak a leggyorsabb vonattá tette a világon, hanem az időszak leggyorsabb szárazföldi járművé is.
A lövedék vonat a mágneses lebegtetés miatt képes ilyen nagysebességekkel haladni.
[Mágneses lebegtetés]
[Beton tartóoszlop, acél sín]
A technológia elektromágneses erőt használ a jármű kocsiszekrényének lebegtetésére kevesebb, mint 5 cm-re a sínektől, és előrehajtja a járművet a vágány mentén.
[Elektro mágnes, állandó mágnes]
Légpárnán haladva a súrlódás drasztikusan lecsökken, lehetővé téve, hogy a jármű gyorsabban haladhasson, mint a hagyományos vonatok, ahol a kerekek és sínek állandóan érintkezésben vannak.
Az új maglev lövedék vonat nem csak gyors, de azt is mondják, hogy alacsony zajszinteket bocsát ki, és kevesebb karbantartást igényel, összehasonlítva más nagysebességű vonatokkal.
A nagysebességű vasútnak prioritása van Kínában, melynek célja összekapcsolni több nagyvárost vonattal, hogy csökkentsék az utazáshoz szükséges időt és költséget a világ legnépesebb országában.
Amerika leggyorsabb vonatának az Acela expressznek, New York városából Washington DC-be, csak 217 km/h a csúcssebessége.
Maglev sebességekkel ez az út kevesebb mint egy óra lenne.
[(Térkép: Amerikai gyorsvasúti tervek, Zöld szín = 1. Fázis, kék szín = 2. Fázis]
Az Egyesült Államok gondolkodott maglev vonalakon az észak-kelet korridoron valamint Philadelphia és Pittsburg között, de még egy projekt sem ért el jelentős előrehaladást.
A 600 km/h-s maglev közlekedési rendszer segíteni fogja, hogy Kína megerősítse vezető szerepét a nagysebességű vasúti technológiában, Németország, Japán, az Egyesült Királyság, Kanada és az Egyesült államok mellett, amik elkötelezettek a maglev vonatok fejlesztésében.
Azonban van egy dolog, ami távol tartja e vonatot, hogy készen álljon üdvözölni az ingázókat.
Ez pedig a kész maglev vágány hálózatok hiánya.
Jelenleg Kínának csak egy maglev vonala van kereskedelmi használatban, összekötve Sanghaj Pudong repülőterét Longyang Road állomással a városban.
[Maglev Loggyang Road]
A 30 km-es utazás körülbelül hét és fél percig tart e vonattal, elérve a 430 km/h-s sebességet.
Számos új maglev hálózatról jönnek a jelentések, hogy építés alatt állnak, az egyik összeköti Sanghajt és Hanzo-t, és egy másik összeköti Chendu-t és Chongqing-et.
Az országok Japántól Németországig szintén vizsgálják maglev hálózatok kiépítését, habár magasak a költségek és az összeegyeztethetetlenség a jelenlegi vágány infrastruktúrával, így megmaradnak a gyors fejlesztés akadályai.
[Hyperloop]
Elon Musk szorgalmazta egy hyperloop ötletét, ami kilövi az utasokat egy gondolában egy légtelenített csőben akár 965 km/h-s sebességgel.
A milliárdos beruházó és cimborája Richard Branson letesztelte a koncepciót egy 160 km/h-s próba meneten, két utassal, decemberben, megígérve, hogy egy napon ingáztatna utasokat New York városból Washington DC-be 30 perc alatt,
Miközben a Virgin hyperloop kocsi, ami fejlesztés alatt áll, csak 28 utast tud szállítani.
De a társaság azt mondja, hogy több kocsit használva, egy hyperloop rendszer képes lesz akár 50.000 utast szállítani óránként.
Jelenleg még nem tiszta, hogy az új lövedék vonat, ami 2 – 10 személykocsit vontathat, mikor fog üzembe állni, de természetesen a vonat rekordja nem állhat meg sokáig.
A Központi Japán vasúti Társaság jelenleg tesztel egy maglev vonatot, mely képes lesz a 603.5 km/h-s csúcssebességre, az új atlasz szerint, de nem várt, hogy színre lépjen 2027-ig, legkorábban.
(Ez nem így lett, mert 2015-ben elérte a 603 km/h sebességet).
Ez Kínának nagyon sok időt ad, hogy finomítsa és korszerűsítse lövedék vonatát, és még magasabbra feltornázza a csúcssebességét.
Nyomja meg a like gombot, és tudassa velünk a gondolatait a commentekben.
Még érdekesebb anyagok jönnek a csatornánkon, csak maradj ráhangolva.