A leggyorsabb vonat, ami valaha épült.
Ezt a videót a Curiosity Stream tette lehetővé. Nézd meg ezért ezt a jó minőségű dokumentumot és hogy hozzáférhess a streaming szolgáltatásomhoz, a Nebula-hoz a leiratban lévő kapcsolat használatával.
60 évvel ezelőtt Japán feltalálta a nagysebességű vonatot az ikonikus Lövedék Vonatokkal, amik több mint 200 km/h val tudtak üzemelni.
A Lövedék vonat átalakította Japánt, és elindított egy forradalmat a nagy sebességű vasútban szerte a világban. Most a japánok ezt újra meg akarják csinálni. Ezúttal egy újfajta vonat megvalósításával, amely a hihetetlenül nagy 500 km/h sebességgel fog üzemelni. A világ leggyorsabb vonata össze fogja kötni a két legnagyobb várost (Tokió – Osaka) és gyorsabb lesz, mint a repülés. lefedve a 400 kilométeres távot 67 perc alatt. De ez az egyik legdrágább közlekedési projekt a történelemben. Ez egy óriási lépés a technológiában, aminek még igazolnia kell magát. És még kérdés, hogy a világ leggyorsabb vonata megépítésének valójában van-e értelme.
A VILÁG LEGGYORSABB VONATA
Történelmi footage, amit a társult sajtó archívum Courtesy-je szolgáltatott.
Habár az első Lövedék Vonat 1964-ben kezdett közlekedni, a japán mérnökök már dolgoztak egy radikálisan újfajta vonaton. Az élenjáró vasúti technológiákkal a Lövedék Vonatok olyan sebességgel tudtak üzemelni, amit valamikor lehetetlennek gondoltak.
[0 sorozatú Lövedék Vonat
- kúpos orr, hogy csökkentse az alagút légrobbanást
- automatikus vonat vezérlés (ATC)
- áramvonalas alak
- könnyű súlyú kocsi szekrények
- elosztott vontatási rendszer
- légrugók a nagyobb sebességhez az ívekben
- folyamatosan összehegesztett sínek]
És miközben a még mindig rengeteg lehetőség volt, hogy a vonatok még gyorsabban menjenek, a mérnökök realizálták, hogy néhány kérdésben a vonatok már elérték a határsebességet.
A súrlódás, rezgés és zaj a hagyományos acél kerekeknél egyszerűen túl naggyá válnának.
Hogy sokkal gyorsabban közlekedhessünk, egy újfajta vonatra lenne szükségünk.
Hogy kiküszöbölhessük a sínen a súrlódást a mérnököknek meg kell szabadulni az összes keréktől, és helyette a mágneses erőt kell használják, hogy lebegtessék a vonatot egy vezető pályában. Habár a megoldás radikálisnak tűnt, egy vonat mágneses lebegtetésének elképzelése a korai 1900-as években került elő. Az első szabadalmak 1912-ben jelentek meg.
[1912.03.19]
De a technológiák, amik egy ilyen ténylegesen működő vonat megépítéséhez szükségesek, csak az 1960-as években kezdtek összeállni.
[Fent: Vezetési rendszerek, Lineáris szinkron motor
Alul: Input, Energia átalakító rendszerek
Szupervezető tekercsek, Elektromágneses és elektrodinamikus lebegtető rendszerek]
A hazai tapasztalatokkal a Maglevekkel Japán és Németország állt elő elsőként.
Mindegyik megvizsgálva alaposan a technológia különböző változatait.
1980-ra a prototípus Maglevek alkották az újságok fejléceit, megtörve a sebesség rekordokat, és a vasutak forradalmasítását ígérve.
[A XXI. század közlekedési módja]
A mágneses vasutak forradalmasíthatják az utazást.
De újabb két évtized telt el, mielőtt az első nagysebességű Maglev kereskedelmi üzembe állt.
Ez 2004-ig nem történt meg.
A Sanghai Transrapid megnyitásával a Maglev végül megelőzte a hagyományos vasutat, mint a leggyorsabb vonat a világon (az üzemelési sebességben), összekötve Sanghai-t a repülőterével. A német technológián alapuló Maglevvel rendszeresen elérik a 430 km/h sebességet.
De a majdnem 20 évvel ezelőtti megnyitásától, még mindig ez az egyetlen nagysebességű Maglev üzemel, mivel a világ nagyobb része azóta feladta a technológiát.
Voltak valamikor ambiciózus tervek, hogy nagysebességű Magleveket építsenek szerte a világban, például megjósolva, hogy Észak-Amerikában egyedül, láthatnánk több ezer km pálya megépítését 2020-ra, de a tervek soha nem realizálódtak.
[Perspektíva]
A probléma az, hogy a Maglevek drágák, összehasonlítva a hagyományos nagysebességű vasútvonalakkal.
[Nagy sebességű földi közlekedés
Nagysebességű vonat Nagysebességű Maglev]
Gazdaságosabb megépíteni a nagysebességű vasutat.
A Maglev építési költsége bárhol 2-3 szorosa a nagysebességű vasútnak.
És a Maglevek nem dolgoznak együtt a meglévő vasúti infrastruktúrával.
Nem úgy, mint a nagysebességű vonatok, amik használhatják a már létező több mint 1 millió km hagyományos vasútvonalat, az állomásokkal együtt, amik szinte minden vonalon kiépültek.