Nem vártuk ezt!
A vasutak a Balkánon bizonyára megszolgálták a maguk „hírnevét”.
Határozottan nem arról híresek, hogy jó minőségűek, vagy nagysebességűek, vagy a biztonságban elért rekordjukról. Nos, ma be fogok mutatni nektek valami nagyon eltérőt, mivel utazni fogok Szerbia saját nagysebességű vonatának fedélzetén. A kényelem és biztonság modern szabványaival, ezzel a vadonatúj expressz vonattal utazom Szerbia két legnagyobb városa között, és bemutatom a minőségét ezen izgalmas új előrelépésnek a vasúti utazásban a Balkánon.
Hello, és üdvözlégy újra egy másik videóban! Itt vagyok ma Szerbiában, Novi Sad (Újvidék) városában, és elutazom a vadonatúj nagysebességű vonattal, le a fővárosba, Belgrádba.
[Novi Sad, Dél-Bácskai körzet, Szerbia] Első osztályt vettem erre az útra, menjünk!
Üdvözlégy Novi Sad mostanában felújított állomásán. ami csak egy rövid séta a város élénk központjától.
Egészen sok a látnivaló itt, így menjünk és nézzünk körül!
Az összes bejárat az állomásra körbe van véve hevenyészett háló szerkezettel, amit nem gyakran láthatsz. Feltételezem, hogy ez a madarak berepülésének megakadályozására van.
Az első dolog, amit látni fogsz ez a nagy főcsarnok, amiről úgy gondolom, hogy tele van jellemző dolgokkal.
Itt megtalálod a jegypénztárat, várótermi üléseket és növényeket.
Néhány jegyárusító pultot átalakítottak, hogy postaként és bankként szolgáljanak, azonban ma már van néhány jegyárusító automata is.
Arra is van lehetőségünk, hogy előre vásároljunk jegyet, használva az elég jó Srbija Voz (Szerb Vasút) weboldalt. Ez csak szerbül érhető el, de elég könnyű használni. További információk a jegyek áráról megtalálhatók e videó végén.
Novi Sad állomás tele van művészettel és történelemmel, ennek legjobb példája bizonyára a fal díszítés a fő csarnokban.
Az állomás megközelítésére jellemző egy kis előkert, és van egy kiállított gőzmozdony is a Jugoszláv korszakból. Az állomás többi része lépcsőkkel közelíthető meg, de ne izgulj, liftek is rendelkezésre állnak. Itt fent találhatsz egy galéria területet, de én személy szerint ezt inkább múzeumnak hívnám. Olyan sok inspiráció van itt a vasutakról, tartalmazva néhány kezdetleges műalkotást és vasúti kelléket. Természetesen sok kép is van, így ha érdekel, hogy tanulj a vasutakról, akkor extra időt tervezz ide! Épp a galéria terem mögött van egy nyitott erkély, ami nagyszerű kilátást nyújt az állomás előtti térre. Visszatérve az állomás épületébe, találhatunk egy gyermekjátszóteret, hogy családok használhassák, miközben a vonatukra várnak, és egy kis TV-vel ellátott, kényelmes várótermet. Végül van egy Covid 19 info szoba … bizonyos okok miatt. Ételeket nem szolgálnak fel ma a vonaton, de az állomáson van étterem. Habár semmilyen ételt nem láttam, csak rengeteg alkoholt.
Menjünk ki a peronra és várjuk a vonatom érkezését.
Az első dolog, amit itt észre fogsz venni, hogy az állomás még nem egészen befejezett.
A nagysebességű vasúti projekt Szerbiában még mindég építés alatt áll.
A vasútvonalnak még csak egy rövid szakasza van üzemben, amin ma utazni fogok. Az útvonalnak e szakasza Belgrádból, Szerbia fővárosából, ideáig, Novi Sad-ig vezet, ami a második legnagyobb város.
Egy közbenső megálló van Új-Belgrád külvárosában.
A jövőben nagysebességű vonal fog üzemelni Subotica-ig (Szabadka) az ország északi részében.
Ezen felül tervezik, hogy a vonatok keresztülhaladjanak a határon Magyarországra, hogy Budapestig közlekedjenek. Végre újra összekötve ezeket az európai fővárosokat, miután az üzemelést 2019 elején ideiglenesen megállították.
A vonatokkal óránkénti szolgáltatást nyújtanak az útvonalon.
Várok a 15:36-os vonat megérkezésére, ami majd alkotja a 16:00-kor induló vonatot, lefelé, Belgrád központba.
Szerbia egy digráf (két abc-vel kiíró) ország, ami azt jelenti, hogy egy időben kétféle abc-t használ. Miközben ez határozottan könnyítés a külföldi turistának, az is igazán érdekes volt, hogy látjuk a szavakat ciril és latin betűkkel is.
Akárhogy is, itt jön a vonatom Belgrádból. Ez egyike a három KISS vonatnak, amiket a Szerb Vasút, az ország nemzeti üzemeltetője számára gyártottak (Stadler).
A négy kocsiból álló egységek rendkívül kivételesen hasonlítanak azokhoz, amiket a Westbahn használ Ausztriában és a DB Németországban.
Ténylegesen, ezek részei egy következő megrendelésnek ehhez a flottához, ami lehetővé teszi a gyors szállítást.
A vonatokat 2021 áprilisában rendelték meg, és üzembe álltak kevesebb, mint egy évvel később, 2022 márciusában.
A szolgáltatás neve „Soko”, ami egy elegáns logóval társul.
A „Soko” sólymot jelent Szerbiában, ami egy utalás a szolgáltatás nagy sebességére. Ezek a vonatok teljesen akadálymentesek, amire jellemző még egy csúszó-lépcső is, a szintbeli beszálláshoz. .. és biztos vagyok benne, hogy nem kell megmagyarázzam, hogy ez miért olyan nagy változás a többi vonathoz képest a régióban.
[Nézd meg ezen előrelépés mértékét!]
Szálljunk fel a fedélzetre! Ma első osztályon utazom, az ülésem a 4. kocsi emeletén található.
Ez egy 2+1-es üléselrendezés, ahogy várható volt. Majd később megnézzük a 2. osztályt is e videóban.
A 15. sz. ülésen fogok utazni, ami egy ablak melletti, hátrafelé néző ülés.
Apropó, ezt az utat egy barátommal teszem meg, és az üléskiosztó alkalmazás ezt a két ülést adta nekünk. Nem valami kedvező, de szerencsére a többi utastárs beleegyezett a cserébe, így egymás mellett ülhettünk. Mivel Novi Sad-ból menetrend szerint indultunk 16:00-kor, nézzük meg a mai nap útvonalát. A mai útvonal elvisz minket egy szimpla délkeleti úton, Szerbia északi részén keresztül, teljesen magába foglalva a vadonatúj nagysebességű pályát. Az utazás menetrendszerinti időtartama 36 perc, hogy megtegyük a 76 kilométert, vagy kb. 47 mérföldet.
Elhagyva Novi Sad-ot megpillanthatjuk az építési munkát. Egyértelmű, hogy a vasutakra fényes jövő vár Szerbiában. Átkelünk a Duna folyón, ami Európa egyik leghosszabb folyója, és keresztülfolyik 10 országon, útja közben a Fekete tengerbe.
Az előttünk álló ilyen rövid utazás miatt, ideje körülnézni a belső térben. Az első osztálynak a Sólyom vonaton csak 24 ülése van az emeleti fedélzeten. Ezek nagyon szépen néznek ki, egy elegáns bőr tervezéssel. Nem túl sok ülés kipárnázás van, de az ergonómia igazán jó.
Ez egy kényelmes utazáshoz készült. A fejtámla is kellemes, és nagy oldalpárnái vannak a pihenéshez. Minden ülésnek van állítható karfája, ami nagyon kényelmes, hála a kipárnázásuknak. Ezek alatt megtalálhatók a kapcsolók az egyedi olvasó lámpákhoz, amik a fejtámlák mellett vannak.
Van önálló európai stílusú csatlakozó aljzat is, minden utas számára elhelyezve az ülések között.
Én, személy szerint az ülések erőltetett egyenesen álló elhelyezését elég kényelmetlennek találtam. Szerencsére nagy hátradöntési leehetőség áll rendelkezésre, ami beállítható e gomb megnyomásával és előre csúsztatásával.
Nem tart sokáig, hogy elérjük a 200 km/h-s maximális sebességünket (125 mérföld/h).
Az útnak ezt a szakaszát a Duna folyó mentén töltjük. A másik oldal a Koviljsko-Petrovaradinski Rit természetvédelmi terület.
A lábtér itt a „Sólyom” vonaton elég bőséges, rengeteg hely van, hogy kinyújtóztassuk a lábunkat.
Vedd figyelembe, hogy ez jelentősen csökken, ha az ülés megdöntését választod.
Az előtted levő széken van egy tartó háló, ahova kisebb dolgokat tehetsz be. E felett egy nagyon jó méretű lehajtható asztal van. Az első és másod osztályon is van rágcsálnivaló és ital kiszolgálás az ülésnél, habár extra áron. Hogy ezt megkapd, egyszerűen intsél a személyzet egy tagjának, és tudasd velük, hogy mit akarsz. Kértem egy csésze csokoládét, és azt kell mondjam, hogy ez volt az egyik legjobb, amit valaha is kaptam. Ez 180 szerb dinárba került, ami elég jó ár-érték is.
[100 rsd= 1.30 Ł, 1.50€, 1.60 $. 556 Ft]
Az utazásunk folytatódik a szerb vidéken keresztül. a tájkép esetleg nem túl érdekes, összehasonlítva azzal, amit az ország délebbre tud nyújtani, de ez még mindég egy pihentető utazás. Azonban a sebesség nem hasonlít semmi máshoz, néhány nagyon rövid szakasz kivételével a szomszédos Horvátországban, a vasutak sebessége a Balkánon gyakran csak egy sebesség-töredék.
Valójában ez az előző vonat képe, amit korábban üzemeltettek a Novi Sad – Belgrád vasútvonalon.
Ezeket a brutális szovjet vonatokat az 1980-as években gyártották. És minél kevesebbet mondunk a kopottas belsejükről, annál jobb.
Mindenesetre menjünk, és nézzünk körül a vonat többi részén is.
Nagyon sok WC található a szerelvényen és furcsa módon ezek nemhez kötöttek.
Nagyszerű állapotban voltak, ahogy ezt elvárnád egy új vonattól. Ezekben piszoár is van, legalábbis a férfiak mosdójában.
Volt szappan-adagoló és fertőtlenítő is, mindkettő jól működött.
Természetesen víz is van, és egy kézszárítót is biztosítottak.
A 2-es kocsiban megtalálható a kerekes-székkel hozzáférhető WC, és a kerekes székeknek kijelölt helyek. E kocsi folyosóján van egy utasellátó terület.
E vonatok más üzemeltetőinél árusító automaták vannak itt, de a Sólyomnál ez egyszerűen egy tároló és előkészítő terület az üléseknél történő szolgáltatáshoz.
Még egy dolog, ezeket a vonatokat ellátták ingyenes Wifi-vel is. Feliratkozás nem szükséges, csak egyszerűen rácsatakozhatsz.
A vonat sebessége is nagyon jó volt.
Annak ellenére, hogy nagysebességű a vasútvonal, a vonalnak még mindég van néhány közbenső megállója. Ez Stara Pazova, egy város durván 65.000 lakóssal. Ezeken az állomásokon a nagysebességű Sólyom vonatok nem állnak meg, ehelyett vannak helyi járatok minden órában.
Ahogy belépünk Batajnicába, és áthaladunk a repülőtéri elágazáson, ez egy jel arra, hogy belépünk Belgrád városába. Batajnica az elővárosi vonalhálózat külső határa, aminek neve BG:VOZ.
Ezek a vonalak még mindég azokkal az ősi szovjet vonatokkal üzemelnek, amik korábban a Novi Sad vonalon közlekedtek.
Nem sokkal ezután látjuk a Zemun (Zimony) depót, ami a modern Stadler flotta karbantartási bázisa Szerbiában. Természetesen egy vasúti depó a balkánon nem lenne teljes néhány kiégett roncs nélkül. A megérkezésünk Belgrád külvárosába most már nyilvánvaló, ahogy a forgalmas utak és háztömbök bejönnek a látképbe. A vonat elkezd lassítani, ahogy közeledünk az egyetlen közbenső megállónkhoz a mai napon. Ez Novi Beograd, lefordítva Új Belgrád. Ez alkotja Belgrád üzleti negyedét, az építését megtervezett városként 1948-ban kezdték meg. Akárhogy is, most már csak pár percre vagyunk Belgrádtól, így beszéljünk arról, hogy ez az utazás mibe kerül.
Egyirányú, első osztályú jegyet vettem, melynek költsége éppen 380 szerb dinár.
[380 rsd, 2.80 Ł, 3.20 €, 3.40 $, 1.187 Ft]
Ez hihetetlenül jó ár. A Sólyom kényelmet, sebességet, gyakoriságot és szolgáltatást nyújt, így ezt mind megkapod egy ilyen alacsony áron, ami igazán fantasztikus. Nagyszerű munka!
Az utazásunk utolsó szakasza megmutatja nekünk az átkelést a Száva folyón, csak pár méterre az összefolyásától a Duna folyóval. Most Belgrád új állomása felé tartunk, Belgrád Központ, ami vitatható, ellentmondásos.
Az állomás kritikát kapott a rossz elhelyezéséért, mivel szinte semmi közlekedési kapcsolata nincs, annak ellenére, hogy elég távol van a központtól. A helyiek érthetően nem rajonganak a tényért, hogy az állomás még mindég nem fejeződött be, habár az építése tizenöt évvel ezelőtt kezdődött.
A megérkezés menetrend szerint történt, 16:36-kor.
Azt kell mondjam, hogy alaposan lenyűgözött Szerbia Sólyom vonat járata.
Gyors módja az utazásnak, kényelmes vonatokkal. Így alig várom, hogy lássam további kiterjesztését az országban, sőt a határokon keresztül.
De mint mindig, tudassátok velem, hogy mit gondoltok a Sólyomról, a megjegyzések szakaszban, és nézzétek meg a 10 óra késéses utazásomat a lesújtó szerb éjszakai vonaton, azután kattintsatok most ide.
Kiegészítés: A 200 km/h sebesség csak 40 km/h-val több, mint a magyar vasúthálózat nemzetközi törzshálózati vonalain tervezett 160 km/h sebesség, de a Szerb Vasút már hivatalosan elmondhatja, hogy már van egy nagysebességű vasútvonala az ERA (Európai Vasút Ügynökség) által kiadott leszabályozás alapján:
A nagysebességű vasútvonal kritériumai:
- új vasútvonal megépítése legalább 250 km/h sebességre, vagy
- meglévő vasútvonal átépítése legalább 200 km/h sebességre
- a nagysebességű vasútvonal kisebb sebességgel járt szakaszai (eleje, vége, lakott területek, egyéb kötöttségek) is nagysebességűnek tekintendők.
A Novi Sad – Belgrád vasútvonal a második és harmadik kritériumnak megfelel.