[Európa legrégibb metrója, Millenium metró, Budapest, Magyarország]
[Vlog 42, Crunchbright]
Tudtad, hogy az első földalatti metrót Európa szárazföldi részén, Budapesten, Magyarországon építették, és rendszerint 1-es metró vonalnak, vagy sárga metrónak hívják itt Budapesten. (Igen, az európai kontinensen első, mivel egyébként az első és második metró Angliában készült).
Magyarország mostanában ünnepelte az 1-es metró vonal első üzembe helyezésének 125. évfordulóját.
Megmutatom, hogy az 1-es metró vonal hogyan néz ki ma, 2021-ben. Szóval Tulsi Chowdhury vagyok, és induljunk!
[Tulsi Chowdhury]
[Crunchbright]
Az 1-es metróvonalat a helyiek „kisföldalattinak” hívják, ahogy a sárga plakáton látjátok, és ez kis földalatti vasutat jelent.
[Vörösmarty tér]
Jelenleg a Vörösmarty téren vagyok, és ez a metró a Városligetbe megy, és a végállomása a Mexikói útnál van.
Ezek jegykiadó automaták és ezek minden metróállomáson rendelkezésre állnak. Fontos, hogy megvedd a jegyedet, és érvényesítsd mielőtt bármely budapesti tömegközlekedési rendszert használod.
Ne lepődj meg, ha hatalmas bírságot kapsz, ha nem érvényesíted a jegyed, mielőtt bármilyen közlekedési járműbe beszállsz Budapesten (Ez a „mielőtt” csak a kis földalattira érvényes, más esetekben a járművön is érvényesítheted).
A vonalat 1896. május 2-án adták át, a millenium évében, a honfoglalás ezredik évfordulója alkalmából, és ezért az 1-es metrót milleniumi földalattinak is nevezik.
A metróvonal harmadik és utolsó felújítása 1995-ben történt, és 2002-ben a metróvonal és az Andrássy út elnyerte, hogy világörökséggé nyilvánítsák.
A Deák téri metróállomást 1955-ben áthelyezték, hogy összeköttetést biztosítson a 2-es metróval, azóta a régi állomás a Deák térnél földalatti vasúti múzeumként szolgál, és nagyon népszerű a turisták körében.
Az 1-es metró állomásait nagyon szépen díszítették fehér csempézett falakkal és a fémszegecses acél tartógerendákkal.
[Oktogon]
Ez volt a rövid utazásom a Vörösmarty tértől az Oktogonra. Minden peronon van egy ilyen tábla, mint ezt itt mögöttem, mely kiírja a metró útirányát. És ennyi a metró tipp itt. Ha élvezted ezt a videót, iratkozz fel a csatornámra, lájkold és oszd meg!
És viszlát újra a következő videómnál.