[Innsbruck, Jenbach –Mayrhofen]
A Ziller völgyi vasút végállomása Mayrhofen.
A vasútvonal a 20. sz. elején épült meg, de lóvontatás tartotta fenn a kapcsolatot, naponta háromszor oda-vissza a 32 km hosszú vasútvonalon, amíg a vonat és később a busz átvette ezt a feladatot.
Bár jelentősége a gazdaság számára kevésbé fontossá vált a múlt század végén, még mindég sok erdőgazdálkodás folyik Ausztriában. Az erdők főleg a hegyek alacsonyabb részein és a völgyekben találhatók. A fát használják üzemanyagként, vagy a fafeldolgozó iparnak szállítják, közel 3 millió hektárról Ausztriában.
Körülbelül 12.000 m3 fát termelnek ki évente.
A Ziller völgy a régiók egyike, amihez fontos az erdészeti vasútvonal.
A Ziller völgyi vasút egy népszerű turista útvonal, aminek rengeteg köze van a szép természethez.
A nemzeti park a völgyben egy védett terület. A kapcsolat Jenbach és Mayrhofen között több mint 100 éves, és a két gőzmozdonyával és régi vagonjaival egy nosztalgikus megjelenést kínál. Ami nem változtat azon a tényen, hogy a régi vasútvonalat használták, hogy kiépítsenek egy száloptikás kábelt, ami azt jelenti, hogy a gyors internet kapcsolatok rendelkezésre állnak a kiszolgált lakosság számára. De fájlok küldhetők állomástól állomásig is, így a menetrend friss marad, ami fontos, mert a turista kirándulásokon kívül, nem kevesebb, mint 45 vonat közlekedik naponta mindkét irányban ezen az útvonalon.
[Mayrhofen]
Miután egy órája élvezzük a vonatról a szép tavaszi természetet, és az egyformán havas csúcsokat, feltűnik Mayrhofen.
Habár a falunak csak néhány ezer lakosa van, egy nagyon népszerű pihenőhely télen síeléshez és nyáron hegymászáshoz, vagy hegyi kerékpározáshoz. A faluból a tapasztalt hegyi túrázók vagy kerékpárosok szép kirándulásokat tehetnek, és a vállalkozó-szelleműek is, akik igazán akarnak találni Mayrhofen területén néhány lejtőt, ahol síelhetnek jeges gleccser havon, még a nyári hónapokban is. A látogatásunk Mayrhofen-be csak néhány percig tart, ha a vonat megáll, azonnal a busz után nézünk, ami visszavisz minket Jenbachba, a következő célállomásunkra. A busz valószínűleg már készen áll az indulásra.
[Jenbach]
(A vonat is visszatér Jenbachba, de a busz gyorsabb, és ma még Jenbachból az Achensee felé is megy a kirándulás, szintén vonattal).
A Jenbach – Achensee vonalat két nagyon öreg fogaskerekű mozdonnyal üzemeltetik, amik a legöregebbek a világon, a bennfentesek szerint.
1888 és 1889 között készítette ezeket sorozatban a floridsdorfi, bécsi mozdonygyár, és még mindég üzemelnek.
Az útvonal, amire most megyünk teljesen turisztikai, és utazásonként körülbelül 10-50 ember van az előszezonban, akik pont beférnek egy kocsiba.
A tény, hogy a mozdony mindent elhúz a fogasléces vágányon, amin halad. A mozdony ténylegesen előre halad, és ezzel az átviteli szerkezettel jobban húzza a vonatot.
[Jenbach – Achensee]
A célállomásunk Achensee, a híres tiroli hegyi tó lélegzetelállító természettel, ahol rendkívül jó lenni, nyáron.