[Kína titka a Lövedék vonat építéshez]
[A világ leghosszabb nagysebességű vasút hálózatai
Üzemelő nagysebességű vasúti vágányok kilométerei, országonként (2020 február)
Kína 35.388 km
Spanyolország 3.330 km
Japán 3.041 km
Franciaország 2.734 km
Németország 1.571 km
Finnország* 1.120 km
Olaszország 921 km
Dél Korea 893 km
U.S.A. 735 km
Törökország 594 km
- Finnországnak nincsenek nagysebességűnek tartott vasútvonalai, de a vasúti hálózatának egyes szakaszai alkalmasak a 200 km/h haladási sebességre
Forrás: UIC, A világméretű vasúti szervezet]
Ennek a 10 országnak van a legnagyobb nagysebességű vasúti hálózata a világon.
Mint láthatjátok, Kínának van a legnagyobb „lövedék” vonat hálózata.
Valójában Kína nagysebességű vasúti hálózata több mint kétszerese a maradék kilenc ország nagysebességű hálózat méretének.
Összehasonlítva Indiával: Indiának hasonló nagyságú népessége van, mint Kínának, de egyáltalán nincs „lövedék” vonat hálózata.
Nos, hogyan építi Kína a vágányokat ilyen gyorsan? Beszéljük meg ezt, ebben a videóban!
[Történelem]
[Nagy-sebességű vasút, 1990-es évek]
Az állami tervezés Kína jelenlegi nagysebességű vasúti hálózatára az 1990-es évek elején kezdődött, Teng Xiaoping vezetése alatt.
Ő állította fel, azt, ami nagy-sebességű vasúti álomként vált ismertté, miután meglátogatta Japánt 1978-ban, ahol mély benyomást tett rá a shinkansen, a világ első nagysebességű vasúti rendszere.
A politikusok megvitatták a nagysebességű vasúti szolgáltatás szükségességét és gazdasági életképességét.
A támogatók érvekkel alátámasztották, hogy a nagysebességű vasút fellendítené a jövőbeli gazdasági növekedést, az ellenzők pedig megjegyezték, hogy a nagysebességű vasút más országokban drága volt, és többnyire profit képtelen.
A zsúfoltság a meglévő vasútvonalakon, mondták, megoldható lenne a kapacitás kibővítésével, nagyobb sebességgel és a szolgáltatás nagyobb sűrűségével.
Mielőtt belemerülünk Kína nagysebességű vasúti rendszerének részleteibe, nézzük meg a háttér információkat!
[Kína, 2008]
Kína első nagysebességű vasútvonala 2008-ban nyílt meg, és azóta az ország épített egy kiterjedt nagysebességű vasútvonal hálózatot, ami összeköti a főbb városokat szerte az országban.
[A Kínai Népköztársaság vasúti térképe
A színes vonalak mutatják a CRH-t és más nagysebességű vasútvonalakat.
A legutóbbi frissítés: 2022-12-30] [Több mint 22.000 mérföld = 35.200 km]
(CRH = China Railway High-speed = Kínai Nagysebességű Vasút, anya vállalat a CR = Kínai Vasút)
Ténylegesen Kína nagysebességű vasúti hálózata a legnagyobb a világon, több mint 35.200 km vágánnyal, és folytatódik a növekedése.
Az egyik ok, amiért Kína képes volt megépíteni egy ilyen kiterjedt nagysebességű hálózatot, az ország egyedülálló politikai és gazdasági rendszere.
A kínai kormány képes volt keményen beruházni az infrastruktúra projektekbe, ami lehetővé tette az országnak, hogy gyorsan és hatékonyan megépítse a nagysebességű vasúti rendszerét.
[Szakképzett munkások]
Továbbá Kínának nagyszámú és magasan szakképzett munkaereje van, ami segítette a költségek alacsonyan tartását és biztosítja, hogy az építés időben befejezésre kerüljön.
Egy másik kulcs-fontosságú tényező Kína sikerében a nagysebességű vasúttal, a vonataiban és infrastruktúrájában használt technológia.
Kína nagysebességű vonatai képesek elérni a 350 km/h sebességet, ami gyorsabb, mint bármely más nagysebességű vasúti rendszer a világon.
A vonatok rendelkeznek fejlett tulajdonságokkal, mint pl. az automata vonat irányítás, ami lehetővé teszi a vonatok pontos irányítását és biztosítja a biztonságukat.
Az infrastruktúra, mely támogatja Kína nagysebességű vasúti rendszerét, szintén a legkorszerűbb.
A vágányokat olyan kis emelkedésűnek és egyenesnek tervezték, amennyire csak lehetséges, ami csökkenti a kopást a vonatokon és lehetővé teszi, hogy gyorsabban haladjanak.
Továbbá Kína megépített nagysebességre vasút állomásokat, amiket kényelmesnek és hatékonynak terveztek az utasok számára.
Az állomásokat felszerelték modern berendezésekkel, mint pl. boltok, éttermek és váró helyiségek, kényelmes helyekké téve azokat a vonataikra váró utasok számára.
[KFC]
Kína nagysebességű vasúti rendszerének jelentős gazdasági hatása van az országra.
A rendszer segített összekötni a városokat és régiókat szerte Kínában, ami megnövekedett gazdasági tevékenységhez és növekedéshez vezetett. Ráadásul a nagysebességű vasúti rendszer munkahelyeket hozott létre és fellendítette a gazdaságot a vonatok és infrastruktúra építésén és üzemeltetésén keresztül.
A nagysebességű vasúti rendszer az utazást is kényelmesebbé tette, és hogy megengedhetik maguknak az emberek szerte Kínában. Ez megnövekedett turizmushoz és üzleti utazásokhoz vezetett, ami még jobban fellendítette az ország gazdaságát. Összességében Kína nagysebességű vasúti rendszerének gazdasági hatása jelentős volt, és várhatóan folytatja a növekedést az elkövetkező években.
Természetesen egy ilyen kiterjedt nagysebességű vasúti rendszer megépítése és üzemeltetése nem megy kihívások nélkül.
Az egyik legnagyobb kihívás, amivel Kína nagysebességű vasúti rendszere szembenéz, az a biztonság.
Miközben a rendszernek egy kiváló biztonsági rekordja van, balesetek történhetnek és történnek is.
Továbbá Kína nagysebességű vasúti rendszer kritikát is kap azoktól, akik azzal érvelnek, hogy túl drága és nem költséghatékony.
Egy másik kihívás, amivel Kína nagysebességű vasúti rendszere szembenéz, az a verseny a közlekedés más módjaival szemben.
Miközben a nagysebességű vasút gyorsabb, mint sok más közlekedési forma, drágább is.
Ennek eredményeként néhány utas választhatja a közlekedés más formáit is, mint pl. a buszokat vagy repülőket, ha azok olcsóbbak.
E kihívások ellenére a kínai nagysebességű vasúti rendszer jövője fényesnek néz ki.
Az ország folytatja, hogy keményen beruház a nagysebességű vasúti rendszerének fejlesztésébe, olyan tervekkel, hogy még több vasútvonalat építsenek az elkövetkezendő években.
[A kínai vezető Xi Jinping és az indonéziai elnök Yoko Widodo kiadta az indítási parancsot]
Továbbá Kína azon dolgozik, hogy exportálja a nagysebességű vasúti technológiát más országoknak is a világban, ami segít fellendíteni az ország gazdaságát, és növelni hatását a globális szintéren.
[(Indonézia), Jakarta, Karawang, Padalarang, Bandung, Tegalluar, 142.3 km]
[A vasutak alakot öltenek (megépülnek) az „Egy övezet egy út kezdeményezés” alatt, ami Peking terve, hogy növelje a globális kereskedelmet].
Összességében Kína nagysebességű vasúti rendszere egy figyelemreméltó eredmény, és modellként szolgál más országoknak, akik fejleszteni akarják saját nagysebességű vasúti rendszereiket.
A fejlett technológiájával, legkorszerűbb infrastruktúrájával és jelentős gazdasági hatásával Kína nagysebességű vasúti rendszere igazán a modern mérnöki tevékenység egy csodája
[Ragyogó ötlet, Youtube]