Valószínűleg hallottál már korábban egysínű vasútról. A koncepcióban nincs semmi új, mivel már létezett néhány formában az 1820-as évek óta. A monorail szó szerint egy sínszálat jelent, és miközben csak egy sínszál van, a modern monorailek-nél többszörös pozíció van az érintkezésre, hogy a jármű megtartsa a stabilitást.
De volt egy monorail a történelemben, ami a dolgokat egészen másként oldotta meg.
[Valamikor volt egy giroszkópos egysínű vasút]
[Zene]
Louis Philip Brennan egy ír feltaláló volt, akinek volt egy páratlan terve egy újfajta monorail-re 1903-ban.
Amikor bejegyeztette az első találmányát, a jármű egyetlen vasúti sínen haladt, de valami megakadályozta, hogy a jármű leboruljon a sínről, ami két giroszkópból állt. Egy giroszkóp lényegében egy forgó súly, és ebben az esetben a súly forgását használták, hogy megakadályozzák, hogy a jármű a sínről leboruljon.
Brennan számos különféle léptékű modellel kísérletezett, ezek mindegyike igazolta, hogy a koncepció működne.
Végül a hadügyminisztérium finanszírozott egy életnagyságú változatot. A monorail e változatának volt egy előnye a hagyományos vonatokkal és más monorail tervekkel szemben, hogy a jármű természetesen bedőlt az ívekben, ahhoz hasonlóan, ahogy egy repülőgép megdől, lehetővé téve, hogy nagy sebességgel vegye be az íveket, miközben kis oldalirányú erőnek teszi ki az utasokat. A tervet elég egyszerű is volt megépíteni, mivel csak egy sínszálat használt. Körülbelül fele idő alatt lehetett megépíteni, mint egy normál vasutat.
Az életnagyságú változat utasokat szállított a gyár körül, mely gyárat a járművek gyártására építették 1909-ben.
Itt tervezték a jármű tesztelését és felülvizsgálatát, de volt egy konkurens terv Németországból, amit August Cheryl tervezett és 1910 elején szándékozott bemutatni. Hogy első legyen, Brennan bemutatta találmányát a nyilvánosságnak 1909 novemberében, mielőtt Cheryl ugyanezt megtette volna.
Az első nyilvános utazások ezután 1910-ben megtörténtek a Japán és Brit kiállításon Londonban, utasokat szállítva egy kis körön, 32 km/h sebességgel. Az egyik utas a jövőbeli miniszterelnök, Winston Churchill volt, aki sok beszámoló szerint rajongónak tűnt a tervvel kapcsolatban.
Brennan járműve végül kedvezőbb volt, mint Cheryl-é, ami sokkal kisebb volt, és csak négy utast tudott szállítani, ezért az ő terve csak kis érdeklődést keltett, mivel túl kicsi volt ahhoz, hogy praktikus legyen.
Brennan terve elérte, hogy az emberek beszéljenek róla, de nem sokáig, mivel esetleg észre is vettétek, hogy egyik terv sem működik manapság.
Mi történt? Nos, abban az időben mindenki azt gondolta, hogy ez a jármű kiborulna (a sínről), annak ellenére, hogy Brennan többször elmondta, hogyha a motor elvesztené az energia ellátását, a jármű akkor is a sínen maradna több mint félóráig, ami nagyon sok idő arra, hogy a stabilizáló (kitámasztó) lábakat leengedjék. Még annak ellenére is, hogy ezt be is mutatta, a beruházók és a nyilvánosság nem lett meggyőzve, és az ötlet csak elképzelés maradt.
Mindkét prototípust leselejtezték, és Brennan néhány évvel később sajnálatos módon, meghalt egy közúti balesetben. De addigra a koncepciót már teljesen elhagyták. A giroszkópos egysínű vasút, ahogy ismerték, határozottan egy páratlan elképzelés volt, ami még ma is futurisztikusnak tűnik, pedig több mint 100 évvel ezelőtt találták fel. De végül is a világ egy más irányba ment, és a giroszkópos egysínű vasút ma már történelem.
Ne felejts el feliratkozni több videóért!