(A világ egyik legkisebb földalattija)
Ez itt az Egyesült Királyság.
Híres a királynőről, a teáról és a fish & chips-ről.
[Fish & chips (nem tudtam erről ingyen klipeket találni)]
De ez volt az az ország is, ahol a vonatokat feltalálták 1804-ben, és csak egy néhány évtized telt el az emberek számára, hogy betegyék ezeket alagutakba, és a városok alá. És így születtek a metrók.
Ma beszélni fogunk az egyik legöregebbről, a 123 éves Glasgow-i földalattiról.
[Zene]
London és Budapest után Glasgow volt az első város a világon, mely metrót (földalattit) épített a 19. század végén. Glasgow hatalmasra nőtt, mivel a folyamatban lévő ipari forradalom elhozta az embereket vidékről a városokba, és így Glasgownak is egy masszív közlekedési problémája lett.
[Glasgow, Túl nagy csak sétálásra, autók, metró]
Autók nem álltak rendelkezésre az átlagemberek számára annakidején, és így egy másik megoldásra volt szükség, és megtalálták a metrót.
A Glasgow-i kerületek, a társaságunk elkezdett építeni egy földalattit 1891-ben, és befejezte 1896 december 14-én, csak hónapokkal azután, hogy Budapest első földalattiját befejezték.
Ezt az első vonalat egy a rendszeren kívüli gőz erőműből üzemeltették, mely meghajtott két kábelt, egyet-egyet a két irányra, mely kábelek húzták a vonatokat. Sokat az első 20 kocsiból, amik így néztek ki (39. sz. kocsi), használtak 1977-ig.
[A legnagyszerűbb és leggyorsabb utazási eszköz a földalatti]
A földalatti első és mai napig egyetlen vonala egy hurokból áll 15 állomással, amin a földalatti mindkét irányban közlekedik.
A földalatti kétszer keresztezi a Clyde folyót, és egyszer a Forth & Clyde kanálist.
Eredetileg az összes állomás szigetperonokkal épült, ezért az első vonatoknak csak egy oldalon volt ajtaja.
[1923]
Mivel a földalatti pénzügyileg életképtelen volt, a társaság 1923-ban eladta a földalattit Glasgow városának lesújtó veszteséggel, ami csak 385.000 brit font (179 millió Ft) volt, mai pénzben 21.500.000 Ł (10 milliárd 19 millió Ft).
És szinte közvetlenül a megvásárlás után a város villamosította a földalattit, és a II. világháború után a vonatok kinézete is változott. Miután a vonalat kevésbé használták az 1970-es években, és korrekciós észrevételeket tettek, egy alapos korszerűsítés és felújítás kezdődött 1977-ben. Az állomásokat néhány esetben teljesen felújították. A Murkland Street teljesen lezárták, és egy új állomást építettek északabbra, aminek neve Partick.
Ebben az időben a vonatok mindkét oldalon ajtókat kaptak, mivel néhány az új állomások közül, új elrendezést is kapott.
[(rajz): Alagút, egyetlen szigetperon]
Ma ezek már nem csak egy-peronosak, hanem vannak állomások kétoldali peronnal is.
[(rajz): Alagút, peron mindkét oldalon]
És egy szokatlan tervezés, amikor mindkét peron a jobb, vagy baloldalon van.
[(rajz): Alagút, peron, peron]
A vonatokat is átfestették pirosról sárgára, és a földalatti egy új narancssárga márka-építést kapott, és a logo is erre változott: [S].
Ez után a nagy felújítás után, kisebb folyamatban lévők is kezdődtek, lés a vonatok színe újra megváltozott.
2005-ben és 2007-ben tervek készültek a földalatti bővítésére, keletre, délre és nyugatra, mivel Glasgow ajánlkozott a 2014 évi Commonwealth Játékokra, de soha nem lettek megvalósítva.
A következő nagy változás a földalatti számára az új vezetőnélküli vonatok lesznek, amiket 2020-ban szállítanak le (Stadler, egy másik, szövegnélküli kisfilm a blogban).
[(rajz): mennyezet, au!, padló]
A Glasgow-i földalatti ismert a tömöttségéről és az alacsony mennyezetről, könnyen beüthetjük a fejünket, és arról, hogy ez a földalatti még nem lett bővítve.
Köszönet a megtekintésért. Iratkozz fel, kérlek!
Kiegészítés a ChatGPT-ről:
A földalatti 15 megállója:
Partick
Kelvinhall
Hillhead
Kelvinbridge
St George’s Cross
Cowcaddens
Buchanan Street
St Enoch
Bridge Street
West Street
Shields Road
Kinning Park
Cessnock
Ibrox
Govan
A vonatok két irányban közlekednek, az egyik az óramutató járásával megegyezően (Külső Kör), a másik pedig azzal ellentétesen (Belső Kör).