[Chai Kana]
Nikozi járásból vagyok, Zemo Khviti faluból.
Van egy kis földem a faluban. Almákat termelek és elhozom Tbiliszibe ezzel a vonattal.
Eladom a Borjomi vasútállomás melletti piacon.
Eladom, és este visszamegyek. Az utazás költsége csak egy lari (0.4 $ =140 Ft), és nem fizetünk a csomagért. Ingyen hozhatjuk.
E vonat nélkül nehéz lenne az élet a falunkban.
A termékek, amiket (a helyiek) leszüretelnek, mindenkinek segítenek, hogy egy kis pénzt keressenek a családjuk számára.
Elvesztettem a lakásomat Tskhinvali-ban (Chinvali Dél-Oszétia fővárosa, lakossága 56500 fő).
Most IDP (országon belül áthelyezett személy) vagyok.
De a családomnak földje volt a faluban (Nikozi-ban).
Apám rám hagyta a földet, aztán később a kormány is adott egy kis földet.
Most én gondozom. Hát így élek.
Éneklés: Elhagytak, feleség nélkül. Ősz hajam van.
- Vigye el kettőért (2 lari =280 Ft)!
- Nem adhatom kevesebbért, mint kettő.
- Akkor adja azokat!
- Azt mondom, ez ugyanaz.
- Mennyibe kerülnek ezek az almák?
- Kettő, bátyám, kettő (2 lari)
- És azok?
- Azok is kettőbe kerülnek.
- Ezek az almák nagyszerűek, bátyám.
- Mennyibe kerül?
- Kettő, bátyám.
- Rendben, megvan, megyek.
- Viszlát, jó szerencsét!
- Az oszétek valamikor használták ezt a vonatot, sokkal többet, mint mi. Szállították a termékeiket Tbiliszibe, sajtot és gyümölcsöt, mindent amilyük volt. Többet használták a vonatot.
Az emberek a reménnyel együtt élnek.
Én is remélek, hogy hamarosan a vonat el fog menni Tskhinvali-ba. Áthalad majd Nikozi-n és elmegy Tskhinvali-ba, és elmegyek majd vele Tskhinvali-ba.
Elmegyek a házamhoz Tskhinvali-ba, és aztán a házamtól majd ugyanazzal a vonattal fogok menni.
Remélem, hogy a végén minden rendbe jön.
Kiegészítés:
Dél-Oszétia 1991-ben kilépett Grúziából.
2008.08.08-án Grúzia megtámadta Dél-Oszétiát.
2008.08.13-án Grúzia kilépett a FÁK-ból (Független Államok Közössége)
- 08.26-án Oroszország elismerte Abházia és Dél-Oszétia függetlenségét.
Orosz Grúz háború a wikipédiából:
Dél-Oszétia de facto állam a Kaukázusban, amely 1991-ben elszakadt Grúziától.
A köztársaság függetlenedési törekvései véres konfliktust robbantottak ki Grúzia és Oroszország között 2008 augusztusában. Ennek során Dél-Oszétia felkérte a világ országait, hogy ismerjék el függetlenségét, és ennek Oroszország augusztus 26-án eleget is tett. Dél-Oszétia nagymértékben támaszkodik Oroszország katonai, politikai és pénzügyi segítségére. 2008 óta a dél-oszét kormány kifejezte az Orosz Föderációhoz való csatlakozási szándékát, főként azért, hogy egyesülhessen Észak-Oszétiával, amely Oroszország része. 2016-ban egy választási kampány során népszavazást javasoltak egy ilyen lépésről, de aztán határozatlan időre felfüggesztették. 2022 márciusában Anatolij Bibilov elnök bejelentette azon szándékát, hogy a közeljövőben eljárást indít az Oroszországhoz való csatlakozásért.
A 2008-as háború
A háború nyitánya a 2008. augusztus 6-án kitört összecsapás. Mindkét fél a másikat vádolta azzal, hogy tüzet nyitott. A grúz belügyminisztérium szerint a grúz erők viszonozták azt a tüzet, ami dél-oszét ellenőrzés alatt álló területekről érte a grúz ellenőrzés alatt álló falvakat. Azzal vádolták a dél-oszét felet, hogy a feszültség fokozásával háborúra törekszik. Dél-Oszétia szerint kiprovokálták a konfliktust.
- augusztus 4-én az orosz hadsereg 5 zászlóaljat, nagyjából 5500 embert telepített a Roki-alagút környékére, hogy biztosítsák Dél- és Észak-Oszétia összeköttetését.
Augusztus 7-én a grúz és oszét erők fegyverszünetben állapodtak meg. 2008. augusztus 8-án a hajnali órákban nagyarányú támadást indítottak a grúz csapatok harckocsik és repülőgépek támogatásával a dél-oszét kormány hatalma alatt álló terület ellen. Ismételten tüzérséggel lőtték a fővárost, Chinvalit. Aznap 12 orosz békefenntartó halt meg és majdnem 150 megsebesült.
Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök kijelentette, hogy az orosz kormányt aggasztja Grúzia azon agresszív cselekedete. Ilyen körülmények között legitimnek és szükségszerűnek látja az orosz megtorlást. Augusztus 8-án egész nap súlyos harcok folytak Chinvaliban, a grúz erők lassan szorították ki a városból az oszétokat. Másnap Oroszország csapatokat küldött Dél-Oszétiába, állampolgárai védelmére hivatkozva. Feladatul azt szabták nekik, hogy kiűzzék onnan a grúz csapatokat. Ráadásul Oroszország katonai célponttá nyilvánította Grúzia katonai infrastruktúráját, hogy csökkentse a grúzok képességét a jövőbeni behatolásra. Augusztus 22-én a grúz-orosz fegyverszünet életbelépését követően az orosz csapatok visszavonultak Oroszországba és Dél-Oszétiába, bár különböző helyeken katonai ellenőrző pontokat hagytak hátra. Ezeket október 8-án számolták fel.
Függetlenség
Dél-Oszétia függetlenségét leghamarabb Oroszország, Abházia, a Dnyeszter Menti Köztársaság és Hegyi-Karabah Köztársaság ismerte el, 2008. szeptember 3. óta Nicaragua is függetlennek tekinti a területet. Szintén független államnak ismerte el Venezuela, Nauru és Tuvalu is.