10 Hong Kong
Hong Kong lakosságának majdnem 90 %-a a tömegközlekedési rendszert használja.
A közúti közlekedést szintén fejlesztették, hogy kiszolgálja a növekvő népességet.
A tömegközlekedési rendszer, ami itt többnyire emeletes buszokból áll, és egy kiterjedt metrórendszerből, tiszta, biztonságos, gyors és hatékony. A „polip” kártya rendszer megkönnyíti az utasoknak az utazás kifizetését.
9 Tokió
Tokió egy kiterjedt vasúti rendszer otthona. Egy megdöbbentő szám: 8.66 millió utas használja naponta a vasúti közlekedést. A tokiói metró rendszer ismert a hatékonyságáról, és képességéről, hogy pontosan közlekedjen.
8 Szingapúr
A tömegközlekedés Szingapúrban a világ leg-költséghatékonyabb rendszerei között van. A tömegközlekedés a vasutat, buszt és taxit jelenti, a közlekedés sok más módja között. Szingapúrban eleinte a buszközlekedést használták széles körben 1987-ig, mikor a gyors tömegközlekedést bevezették. Az arány a két rendszer között szinte ugyanannyi, mivel 3.9 millió utas használja a buszokat, összehasonlítva a 3.1 millió utassal, akik az MRT-t (Gyors tömegközlekedés) használták 2016-ban. A vasútvonalak hossza több mint 198.6 km (ma már 253 km), az állomások száma 119 (ma már több). Az MRT-t a könnyű vasúti rendszer szolgálja ki (LRT = Könnyű vasúti közlekedés).
7 New York
A vasúti közlekedés a tömegközlekedés meghatározó eszköze New York városában. A New Yorki földalatti a legnagyobb földalatti rendszer a világon az állomások számát illetően. Összesen 472 állomása van. A New Yorki földalatti különösen ikonikus, és sok TV show-ban és filmben szerepel.
6 Szöul
A jól kifejlesztett közlekedési rendszer Szöult Ázsia közlekedési csomópontjává tette. A földalatti rendszer itt körülbelül 8 millió utast szolgál ki naponta. Ezenkívül taxikat használnak az utasok szállítására különösen a repülőtérre, vagy a repülőterekről, és vasútállomásokról.
5 Párizs
A párizsi metró lefed egy körülbelül 214 km-es óriási hosszúságot. A rendszer zöme földalatti, és 303 állomásból áll. A párizsi metró Európa második legforgalmasabb földalattija a moszkvai metró után. Továbbá a párizsi tömegközlekedést buszok és villamosok is kiszolgálják. Ezek a módok segítik összekötni a különböző Párizshoz közeli külvárosokat.
4 Madrid
A tömegközlekedés Madridban magasan fejlett, és könnyű benne eligazodni. Habár Madrid nincs a világ legnépszerűbb városai között, a metró rendszer ténylegesen a hetedik leghosszabb, az össz-hosszát illetően.
A madridi metrónak olyan hírneve is van, hogy több mozgólépcsője van, mint bármelyik másik rendszernek a világon.
3 London
A londoni földalatti, vagy a Tube (cső) egyike a világ leghíresebb közlekedési rendszereinek. Természetesen London otthona a híres emeletes buszoknak is, amik ugyanolyan híresek, ha nem ikonikusabbak. Egy tipikus munkanapon több mint 50.000 ember használja a Waterloo állomást, a rendszer legforgalmasabb állomását.
A londoni földalattinak összesen 270 állomása van.
2 Sanghai
Sanghai egy lenyűgöző gyors közlekedési rendszer otthona, ami 15 vonalból áll. Az egyik újabb rendszer a listánkon. A sanghai metró hálózatot 1993-ban helyezték üzembe, és azóta lényegesen megnőtt. A rendszer napi utasforgalma több mint 9 millió ember. A legforgalmasabb napon a rendszer 12 millió ügyfelet szolgál ki. Ez több ember, mint a világ legkisebb országainak lakossága összességében.
1 Berlin
Berlinnek egy kiterjedt tömegközlekedési rendszere van, amely híres a megbízhatóságáról, és a kiterjedéséről. Az U-bahn-tól, ami főleg földalatti, és az S-bahn, ami kiszolgálja a városközpontot, és a környezetét is. Ezzel körbejárni a német fővárost autó nélkül, különösen könnyű. A csúcsforgalomban a vonatok legfeljebb 5 percenként közlekednek. A rendszer napi utasforgalma körülbelül 1.5 millió fő.
[Köszönet a megtekintésért. Kérlek lájkolj, oszd meg és iratkozz fel!]