Csodálatos kínai vasútépítés.
Kína kifejlesztett egy vasúthálózatot, mely összeköti szinte az összes régióját. A technológiával és szakértelemmel az építés világában, Kína lenyűgöző szerkezeteket képes összehozni. A rendkívüli építési képességek Kínát világvezetővé és úttörővé tették.
Kínának a 19. század óta vannak vasútjai.
Az első vasútvonalat Kínában az angolok építették 1876-ban, ami Wusong vasútként ismert.
Ez a vonal Sanghai-t Wusong-gal köti össze, és körülbelül 14.5 km hosszú.
Azonban ezt a vonalat egy évvel később lerombolták politikai viták miatt.
Jelenleg Kína vasúti fejlesztései rakétakánt felgyorsultak.
A 2000-es években kezdve Kína megépített egy nagysebességű vasúthálózatot.
A projekt 2003-ban kezdődött, az első nagysebességű vonallal, a Qinhuangdao – Shenyang vasúttal, ami 2003-ban nyílt meg.
Azóta Kína kifejlesztette a világ legnagyobb nagysebességű vasút hálózatát, minden évben új vágánykilométerek ezreit megépítve.
Kína vasúthálózatának fejlesztése visszatükrözi a jelentős technológiai és infrastruktúra előnyöket, ami az egyik legfejlettebb és leghatékonyabb vasúthálózattá teszi a világon.
Még most is sok ország kéri fel Kínát, hogy építsen vasútvonalakat az országukban.
A vasútvonal építési projektek sok országban „Egy övezet, egy út = BRI” projektként és kétoldalú együttműködésként ismertek.
Az Egy övezet, egy út kezdeményezés egy ambiciózus program, amit Kína indított el 2013-ban, azzal a céllal hogy megnövelje az összekapcsolhatóságot és gazdasági együttműködést az országok között Ázsiában, Európában és Afrikában.
Kína bevonásra került számos vasútépítési projektbe, 10 országban, mely projektek némelyike még mindég építés alatt áll, néhány meg már befejeződött.
- Indonézia, Jakarta – Bandung gyors vasúti vonal projekt. Összeköti Jakarta-t és Bandung-ot egy körülbelül 142 km hosszú vasútvonallal
- Malajzia Keleti Parti Vasúti Kapcsolat (ECRL) projekt. Összeköti a Malajzia keleti partján lévő területeket a nyugati parti kikötőkkel.
- Kína – Laosz vasúti projekt. Összeköti Vientiane-t, Laosz fővárosát Kumming várossal, Yunnan tartományban, Kínában.
- Thaiföld – Kína nagysebességű vasúti projekt. Összeköti Bangkok-ot Nakhon Ratchasima-val az első fázisban, és aztán kibővül Nong Khai-ig, a laoszi határ mellett.
- Pakisztán Fővonal 1 (ML-1) vasúti projekt. A meglévő vasútvonal korszerűsítése és feljavítása Karachi és Peshawar között.
- Etiópia, Addis Ababa – Djibouti vasúti projekt. Összeköti Addis Ababa-t, Etiópia fővárosát Djibouti kikötőjével.
- Kenya, normál nyomtávú vasúti vágány (SGR) projekt. Összeköti Mombasa-t Nairobi-val, és tervek vannak a kibővítésre az ugandai határhoz.
- Szerbia és Magyarország, Budapest – Belgrád vasútvonal projekt. Összeköti Budapestet, Magyarország fővárosát Belgráddal, Szerbia fővárosával.
- Oroszország, Moszkva – Kazán nagysebességű vasúti projekt. Összeköti Moszkvát Kazán-nal, és tervek vannak a kibővítésre Pekingig.
- Egyiptom, Zöld Vonal nagysebességű vasúti projekt. Összeköti a nagyobb városokat, mint pl. Kairó, a szuezi csatorna menti városokkal.
E számos ország együttműködik Kínával, és a jövőben még több ország fog csatlakozni.
Sok ország akarja, hogy Kína vasútvonalakat építsen az országukban, különféle okokból, összefüggésben a technológiával, finanszírozással és infrastruktúra-fejlesztéssel.
Kínának meg van a tapasztalata komplex és csúcstechnológiás vasúti hálózatok építésében.
Kínának van tapasztalata és műszaki szakemberei, hogy képes legyen megoldani a földrajzi problémákat nehéz terepen is. Ezt bizonyítja a kínai vasút, aminek komplex szerkezete van, és a csúcstechnológiás berendezések használata.
Az Egy övezet, egy út (BRI) programmal Kína gyakran pénzügyi segítséget ad azoknak az országoknak, melyeknek szüksége van rá. A modern technológia és a megfelelő nehézgépek használatával Kína képes gyorsan befejezni nagy építési projekteket viszonylag rövid idő alatt, és nagy hatékonysággal.
Kína az SLJ900 gépet használja, ami „Híd Tartógerenda Szerelő Gép”-ként is ismert, hogy felgyorsítsa a vasútvonalak és hidak építését.
Ezt a gépet arra tervezték, hogy felemelje és beépítse az előfeszített beton tartógerendákat, gyorsan és hatékonyan, jelentősen lecsökkentve az építési időt.
Az SLJ900 egy példa arra, hogy Kína hogyan alkalmazza és fejleszti tovább a fejlett technológiákat, hogy felgyorsítsa a nagyobb infrastruktúra-építést, tartalmazva a nagysebességű vasútvonalakat és hidakat.
Ez segít Kínának megtartani a vezető szerepét a globális építésben és infrastruktúrában.
Kína gyakran végez technológia átadásokat országok között, melyek együttműködnek vele.
A képzésnek és oktatásnak egy ilyen speciális területen gyakran van egy pozitív hatása a csatlakozó országra.
A pálya építése magas oszlopokkal, Kínában része az ország kiterjedt nagysebességű vasúthálózata fejlesztésének.
Egy híres projekt a Fenhe Menghua Nagy Vasúti híd, ami az egyik leghosszabb híd a világon.
Ez a híd a Fen folyón található, ami egyike a híres folyóknak a Shanxi tartományban, Kínában.
Ez a híd körülbelül 10.12 km hosszú, és ez teszi az egyik leghosszabb vasúti híddá a világon.
Ez a híd egy kifinomult tervezést használ, egy vasbeton szerkezettel, hogy biztosítsák a szilárdságot és a stabilitást.
Ez a híd része a Menghua vasútnak, ami a fő útvonal a szénszállításhoz a Mengxi régiótól (Belső Mongólia és Shanxi) Huazhong-ig (Közép Kína).
Ez a híd segít lecsökkenteni a szállítási időt és a logisztikai költségeket, megnövelve a szénszállítás hatékonyságát az ipari központokhoz Kínában.
Ez a hídépítés modern technológiát használ, és fejlett építési módszereket, tartalmazva a tartógerenda szerelő gépek használatát, mint pl. az SLJ900, hogy felgyorsítsa az építési folyamatot.
A projekt magába foglal sokféle mérnöki technikát, hogy legyőzze a földrajzi és környezeti kihívásokat, beleértve a tervezését, hogy ellenálljon a földrengéseknek és rendkívüli időjárási körülményeknek.
A híd egy fontos szerepet játszi a közlekedési infrastruktúra javításában a régióban, támogatva a helyi és nemzeti gazdasági növekedést.
Javítva a szénszállítási útvonalakat, a híd segít csökkenteni a szén-dioxid kibocsátást, elősegítve a hatékonyabb és környezet-barátabb vasúti szállítást.
A Fenhe Menghua vasúti híd egy másik példája Kína ambíciójának és mérnöki képességeinek a nagy léptékű infrastruktúra építésekben, aminek jelentős hatása van a nemzeti gazdaságra és logisztikára.
Kína vasúti rendszere változatos vasúti szolgáltatásokat tartalmaz, beleértve a nagysebességű vasutat, a hagyományos vasutat, és teherszállítási szolgáltatásokat.
Mivel több ezer kilométerük van (2023-as adatok szerint 155.000 km, ebből 42.000 km nagysebességű), Kína vasútvonalai összekötnek minden tartományt.
A kínai vonatok sebessége elérheti a 350 km/órát, mint pl. a Fuxing és Harmónia sorozatoké.
Kína fő vasútvonalai a Peking – Sanghai, Peking – Guangzhou és Peking – Hong Kong vonalak.
A nagysebességű vonatokon kívül, a hagyományos vonatok is még üzemelnek, amiket arra használnak, hogy kiszolgálják a különböző területeket, beleértve a vidéki és távoli területeket.
A kínai kormány beruházott jüan trilliárdokat (egy milliószor egymillió = ezermilliárd = 1012) (1 jüan = 51 Ft) a vasúti hálózat építésébe és karbantartásába.
Kína folytatja nagysebességű hálózatának fejlesztését, tervezi, hogy kibővíti még több városra és régióra, valamint javítja a technológiákat, mint pl. az ultra-nagysebességű vonatok és automatizált irányítási rendszerek.
Kína aktív abban is, hogy exportálja a vasúti technológiáját és szakértelmét más országoknak projekteken keresztül, mint pl. az Egy övezet egy út kezdeményezés (BRI).
Az ilyen projektek, mint pl. a Jakarta – Bandung nagysebességű vasút Indonéziában, egy vasútvonal Kenyában és számos projekt más országokban, megmutatják Kína vasúti rendszerének globális hatását.
[Xinhua videó]