1962.07.05. 60. évforduló
[Algériai kompok] [Nevetés]
160 km homokos tengerpart, e magas hegyek láncolata, továbbá a végtelen homoksivatagok alkotják a 2.3 millió km2 nagyságú Algéria felületét, és így a legnagyobb ország Afrikában.
[(térkép): Marokkó, Algéria, Tunézia, Líbia, Niger, Mali, Mauritánia, Nyugat Szahara]
[Algéria vasútvonalai és vonatai]
Hogy közlekedhessünk egy ilyen nagy országban, a vonat lehet a legjobb közlekedési eszköz, mely a leggyorsabb utat ajánlja lent a földön, kényelmesen, a geográfiailag eltérő ország egy felfedező utazására. Néhány lélegzetelállító tájjal az úton, a vonatok Algériában átszelik a sziklás hegyeket, áthaladnak alagutakon, és hamarosan egy gigantikus sivatagot, ami az ország felültének 80 %-át képviseli.
A távoli múltban sok civilizáció és gyarmatosító akart letelepedni Algériában. Utakat építettek, az eszközöktől függően, amik akkoriban rendelkezésükre álltak.
És 1862-ben átadták az első 50 km hosszú vasutat Algériában. Ez jelezte a vasúthálózat kiépítésének kezdetét, amit kezdetben a francia gyarmatosítók használtak, hogy irányítsák az algériai területet.
[Blida, Irány (balra)Touggourt-Tolga]
100 évvel később a meglévő vasutak hanyatlásnak indultak, aztán a kopások előrehaladott állapotba kerültek. E hálózat zöme keskeny-nyomtávú vonalakból állt, a sebesség tartomány 20 és 60 km/h között volt. És egy ország számára, mely arra törekszik, hogy fellendítse a gazdaságát, a vasútvonalainak felújítása a legszükségesebb. 2005-ig a vasútvonalak hossza Algériában körülbelül 1769 km volt, de 12 év alatt több mint megduplázódott. Az ilyen nagy projektek, mint a vasútépítés az építő eszközök és gépek egy arzenálját igénylik. Kezdetben az algériai vasutaknak kevés vasútépítő eszköze volt. Az ország teljesen a külföldi társaságokat vette igénybe. De most Algéria egy teljes vasúti hálózatot épít helyi munkaerővel.
[AdelAmor, mérnök a Cosider-nél]:
Mint közmunkák és építő társaság, biztosak vagyunk abban, hogy a terveket megvalósítottuk a terepen, és biztosan realizáltuk a töltés építési valamint a földmunkákat.
A földmunkákat két részre osztottuk:
Első a terep előkészítés, a kitermelési munkák kiegészítéseként a töltés építési munkákhoz. Ezeket 3 fázisra osztottuk:
Az első a terep előkészítés, második a letermelés, és a harmadik a töltésépítés.
Hogyan biztosítjuk a földmunkákat?
Ezeket rétegenként valósítjuk meg, geotechnikailag és geometriailag.
A geometriai lépést egy topográffal valósítjuk meg, a geotechnikai fázist egy laboratóriumban.
Egy nagy átalakulás részeként, ezek a vasútvonalak most már biztosítva vannak az új sebesség monitoring rendszerekkel, továbbá sok irányító állomás van, annak érdekében hogy online kövessék az összes vonat mozgását.
[Algéria vasútvonalai és vonatai]
Habár ez nem elég, mindezek után a vasútnak vonatokra van szüksége, hogy hasznosak legyenek.
A függetlenné válást követően Algériának minden vonatra és az elavult vasútállomásaira is szüksége van, és körülbelül 50 év szolgálat után sem kezdtek túl sok mindent a szabványokkal. Ez mind része volt az elmúlt időszaknak.
Új vasútállomások épültek, másokat felújítottak, hogy az utasok millióit üdvözöljék, akik vonatot használnak az utazásukhoz.
Nagyon sok módosítással és felújítással a régi vonalak jobb állapotba kerültek, és ma már a vonatok hosszú utakat tesznek meg keresztülhaladva az országon. Algéria felújított egy századnyi vonatot, és beszerzett vadonatújakat is. Ezek nemcsak gyors és nagyon kényelmes vonatok, hanem környezetbarátok is. Kevesebb energiát fogyasztanak és nem túl sokat szennyezik a környezetet.
Ma már több mint 40.000 vonat közlekedik Algériában évente, elszállítva kb. 43 millió utast, ami kb. ugyanakkora szám, mint az ország népessége.
[Több mint 40.000 vonat közlekedik per év]
[Algéria lakossága 45.5 millió fő]
Ugyanakkor a vonatok masszívan hozzájárulnak Algéria gazdaságához.
Az SNTF, ami a nemzeti algériai vasúti szállítási társaság, 4 millió tonna árut szállít minden évben.
[Cargo vonatok, 4 millió tonna áru per év]
Jelenleg Algéria gazdasága növekszik, és így tesz vasút hálózat is.
[Vasúti projekt, Touggourt – Hassi Messaud, GCB]
A 2300 km-es vasút részeként, ami most épül dél-Algériában, egy prioritás a helyi hatóságok számára.
Az algériai sivatagnak nagy haszna van az ország számára.
Algéria ambíciója még tovább ment, és elhatározták, hogy elindítanak egy megaprojektet, ami egy nagyon hosszú vasútvonalat tartalmaz, északot déllel összekötve. Ezek a vasutak keresztezni fognak egy óriási sivatagot, ami egy óriási terület lefedve az ország déli részét.
A tájkép itt egyik helyről a másikra változik. A területet a sivatag kapujának nevezik. Elnyúlik keletről nyugatra, és többé kevésbé a sivatagot az ország középső régíójában.
[Algéria vasútvonalai és vonatai]
Ez a rész homokdűnékből áll, tartalmaz néhány hegyet is, a harmadik terület Algéria legdélebbi részén van. Ez a legszárazabb, legvadabb és legtávolabbi része az algériai Szaharának. A vonatok majd keresztülhaladnak mindhárom részen, hogy megérkezzenek a távoli délre.
De mindez egyáltalán nem könnyű. Óriási erőfeszítéseket tesznek, hogy elkészítsék ezt a projektet.
Igaz, hogy a kihívások nagyok, de Algéria ambíciója, hogy fejlesszen, még nagyobb az összes akadály elhárítására, és hamarosan az ország megismeri a nagyon gyors vonatos utazást, északot déllel összekötve.
Riporter: Nabil Khazani
Főszerkesztő: Karim Fess
Hang: Mohamed Cherif Selma
Főszerkesztő: Tarik Sahraoui
Szerkesztő: Hamiche Nassim
Infografika: Youssel Kadri, Rostom Cheliki, Chakib Hamidi
Műszaki Igazgató: Tahar Mahmel
Igazgató: Mohamed Elhadi Kama
Gyártás: 2022