[CGTN]
A szíriai, iraki és líbiai vasutak korszerűsítése.
Oroszország 500 millió dollárt fog beruházni Tartus kikötőjébe, a valaha volt legnagyobb beruházásába Szíriában, mivel Moszkva keresi, hogy erősítse a helyzetét, mint a legerősebb külföldi játékos a háború által szétszakított országban.
[Egy vonat megteszi 4 év óta első útját Aleppón keresztül]
Moszkva belépett a szíriai háborúba 2015-ben, egy katonai beavatkozással, ami segítette Bashar al-Assad elnököt, hogy a konfliktust a rezsimének javára fordítsa, és ez Oroszországot egy kritikus erő-közvetítővé tette a közel-keleten. Tartus az otthona Oroszország tengerészeti bázisának, a korábbi Szovjetunión kívül, és ez Moszkvának egy kritikus hídfőállást ad a mediterrán területen.
2017-ben Oroszország üzletet kötött, hogy bérbe vesz területeket 49 évre, és bővíti. Oroszország ezt civil üzleti célokból használja, és azt mondta, hogy azt tervezi, hogy az erőfeszítések központjává teszi, hogy újraépítse az ország (Szíria) lerombolt gazdaságát. Az orosz oldal szándéka, hogy javítsa a régi kikötő üzemelését, és építsen egy új kereskedelmi kikötőt.
Jurij Beriev orosz miniszterelnök helyettes azt mondta a riportereknek, miután kedden találkozott Assad úrral Damaszkuszban, hogy a beruházás teljes összegét a következő négy évben 500 millióra becsülik.
Azt mondta, hogy miközben Szíria közel kilenc évig tartó háborúja még folytatódik az ország néhány részében, Moszkva erőfeszítéseket tesz egy konfliktus-utáni béke megállapodás megtalálására, és összehív nemzetközi finanszírozást az ország infrastruktúrájának újraépítésére.
[Nemzetközi Szállítás Megrendelés]
Bur Issa úr azt mondta, hogy a sztrádákat, repülőtereket és egy vasúti kapcsolatot összekötve Tartus-t Irakkal, lehetővé tenné, hogy az árukat az Öbölbe szállítsák, és ezt szintén megvitatták.
[Bagdad – Szíria]
[Bagdad – Törökország]
Orosz ipari csoportok.
A Stroytransgas, melynek vezetője Gennady Timchenko, Vlagyimir Putyin egy régi barátja, és akit érintenek az amerikai szankciók, a Kremlhez fonódó kapcsolatain keresztül, gázfeldolgozó üzemeket épített Szíriában, és mostanában egy foszfátbányát és műtrágya gyárat is megvásárolt és irányít.
Az orosz média jelentések elmondták, hogy a Stroytransgas kezelné a tartusi kikötőt.
Oroszország behajózna 100.000 tonna gabonát is Szíriába, humanitárius segélyként.
Maurice úr elmondta, hogy a szállításokkal, amik a hónap végén kezdődnek és 2020 közepéig tartanak Moszkva megalapozta a tartusi tengerészeti bázist, az 1971-es üzlet keretében Damaszkusszal.
A kikötő tárolhat tizenegy hadihajót, és ez egy döntő része az orosz katonai jelenlétnek a közel keleten, lehetővé téve, hogy a hadihajóit újra feltölthessék üzemanyaggal és fegyverekkel, anélkül, hogy hazatérnének Isztambulon és a Fekete tengeren keresztül. Barasa úr azt is elmondta, hogy ő és Assad úr megvitatták Szíriai olaj mezőinek kérdését, az ország észak-keleti részén, amiről az amerikai elnök Donald Trump azt mondta, hogy az amerikai csapatok védelme alatt maradna, a döntése ellenére, hogy kivonul az országból.
Az Eufrátesz folyó keleti partján a helyzet javult.
Azt gondolom, hogy a Szíriai Arab Köztársaság összes ásványi forrása át fog menni a kormány ellenőrzése alá, és a helyzet stabilizálódni fog valamikor.
Maurice úr elmondta, hogy az amerikai kivonulás ösztönzött egy behatolást Szíriába a Törökök részéről, a kurdok-vezette erők ellen, akiket korábban az amerikaiak védtek. Moszkva belépett, mint közvetítő, orosz csapatokkal őrjáratozva a határon.
A Hedjaz vasút.
A Hedjaz vagy Hejaz vasút, törökül …, egy keskeny nyomtávú vasút volt, 1050 mm-es nyomtávolsággal, amely Danaszkuszból Medinába közlekedett, Szaúd-Arábia Hedjaz régióján keresztül, egy szárnyvonallal Haifa-ba a Földközi tengernél. Ez része volt az ottomán vasúti hálózatnak, és az eredeti cél az volt, hogy kibővítsék egy vonallal (a hálózatot) a Haydar pasa pályaudvarról (Isztambul) Mekka szent városáig. Az építkezés félbeszakadt az I. világháború kitörése miatt, és nem ment tovább Mediná-nál. 400 km (250 mérföld) hiányzott Mekkáig. A befejezett Damaszkusz – Medina szakasz 1300 km (810 mérföld).
A vasút fő célja az volt, hogy létrehozzanak egy kapcsolatot Konstantinápoly, az ottomán birodalom fővárosa, és az iszlám kalifátus székhelye között, és a Hedjaz Arábiában az iszlám legszentebb kegyhelye, és Mekka szent városa a hadzsi éves zarándoklat célállomása.
Egy másik fontos ok az volt, hogy javítsák a távoli arab tartományok gazdasági és politikai integrálását az ottomán államba, és segítsék a katonai erők szállítását.
Irán vasutat akar építeni keresztül Irakon, összekapcsolva egy szíriai kikötővel.
Iráni műszakiak és mérnökök várhatóan befejezik a Shalem Basra vasútvonalat, azzal a tervvel, hogy összekötik a szíriai Latakia kikötővel. Az Iráni Vasutak egy hivatalnoka az Iszlám Köztársaságban, azt mondta vasárnap, hogy mióta az irakiak megállapították, hogy nem engedhetik meg maguknak a vasút megépítését Basra-ba, a vasút eldöntötte, hogy elfogadja Irán pénzügyi segítségét, amit az iraki oldal később fog visszafizetni
A Rai infrastruktúra és műszaki ügyek helyettes vezetője, Maisie Arias Danny elmondta, hogy ezt megszavazta az Iráni Fars News Ügynökség.
Megemlítette, hogy a vasútvonal össze fogja kötni Shalem Shah-t Iránban, Irak déli Basra tartományával és aztán a Latakia-i kikötővel nyugat Szíriában. Megállapítva, hogy egy nagy fellendülést fog eredményezni az áruk szállításában Irán és Szíria között.
[Líbia közlekedési szektor, Kormány vizsgálat a leállított vasúti projekt újrakezdésére]
A megállapodás a vasúthálózatok építésére Irán és Irak között 2014-re datálódik vissza.
Danny szerint a Shalem Shah vasútvonal számára csak 32 km új vágány szükséges, hogy összekösse a meglévő vasútvonalakat, aminek költsége összesen 2200 milliárd riyal (52.200 US dollár).
Miután Irán vasútját összekötik Basra-val, az iráni városok be lesznek kötve más központi városokhoz is Irakban.
A Közutak és városi fejlesztések minisztere, Abbas Ahmed elmondta, hogy Irán vasúti rendszere összeköttetésben van Közép-Ázsia, Kína és Oroszország vasútjaival, és ha a 32 km hosszú LMG Basra vasút megépül, Irak szállíthat árukat és személyeket Oroszországba és Kínába, oda-vissza. Hozzátette, hogy a projekt megvalósítása elérkezik, mivel az Egyesült Államok mostanában bevezette a szankciók második körét Teheránra, megcélozva az iráni energia és pénzügyi szektorokat.
2010-ben az Irak Törökországi vasúti kapcsolat újra megnyílott. Az első vonatszolgáltatás az utóbbi évtizedekben elindult észak Irakból Törökországba. Mindkét ország reméli, hogy a történelmi vasúti kapcsolat újranyitása hozzá fog járulni köztük a kereskedelem gyors növekedéséhez.
Németország elkezdte építeni a Berlin – Bagdad vasútvonalat egy évszázaddal ezelőtt, remélve, hogy megnyit egy útvonalat Törökországon keresztül az Öbölhöz. Három évtizedig tartott, hogy befejezze, de a két jelenlegi konfliktus Irakban vámot vetett ki a vasúti hálózatra.
[Saba Special]
Nem volt rendszeres szolgáltatás (járat) a szomszédos országokba az 1980-as évek óta, de ennek most meg kell változnia az első vonattal, amely elhagyja Moszul városát kedden, és meg kell érkezzen Gaziantep keleti, török városába 18 órával később, mielőtt megteszi visszaútját a csaknem 500 kilométeres távolságon. Ez elég lassú menet, áthaladva Szírián, a vonatnak keresztezni kell két nemzetközi határt. De az újjáélesztett vasúti kapcsolat szimbolizálja a növekvően szoros köteléket a három ország között. Túljutva a kurd nacionalizmustól való félelmén, Törökország most körülbelül 10 milliárd dolláros kereskedelmet bonyolít Irak Kurd régiós kormányával minden évben. Az eladott áruk körülbelül 80 %-a török. A kapcsolatok Irak és Szíria között törékenyebbek. A múltban Szíria azzal lett vádolva, hogy támogatja a lázadókat nagyon sok bombatámadásban, Irakban, de a kereskedelem közöttük, és Szíria és Törökország között gyorsan növekszik. Törökország fokozatosan korszerűsíti vasúti hálózatát nagy-sebességű útvonalakkal, és Irak szintén nagy beruházásokat tervez a vasútjain. A török kormány mostanában egy gyorsvasúti kapcsolatról beszél, ami elhaladna egészen Pakisztánig.
2008.12.08.