- Az Alpok legmagasabb hegyei között lévő Svájc területe Magyarországnak alig 40%-a, ám stratégiai fekvése, történelme és tranzit útvonalai miatt mégis Európa egyik legmeghatározóbb, nyelvileg és kulturálisan sokszínű országa. Vasúthálózatának hossza 4888 km. Ebből 3397 km normál nyomtávú (3142 km villamosítva), 1481 km (1378 km villamosítva) 1000 mm-es nyomtávú, 10 km pedig 800 mm-es nyomtávú (10 km villamosítva). A villamosított vonalak aránya a világon itt a legmagasabb, csaknem 100%-os. A felmérés évei: 2003 és 2008. A kőolajban és kőszénben szegény ország hamar felismerte a villamos vontatás előnyét. Ebben a hegyekben elérhető olcsó vízi energia is a döntő szerepet játszott. A fő áramrendszer 15 kV.
A svájci vasúti liberalizáció
A svájci vasúthálózat a kezdetektől fogva liberalizált. A vonalak alig 53%-a van állami társaság kezelésében. Az országban négy hivatalos nyelv van: a német, a francia, az olasz és a rétoromán. Emiatt az országos közszolgáltatók – mint amilyen a posta és a vasút – hivatalos neve nyelvterületenként eltérő. Így németül Schweizerische Bundesbahnen (SBB), franciául Chemins de Fer Fédéraux Suisses (CFF) míg olaszul Ferrovie Federali Svizzere (FFS). A társaság 3069 km normál nyomtávolságú pályát tart fenn.
A hegyi szakaszok kiváltásra kerülnek egy-egy épülő bázisalagúttal. A Lötschberg bázisalagút mellett a Gotthárd-hágó alatt is új, kétvágányú vasúti alagút épült. E vonalak nagymértékben növelik majd a vasúti tranzit kapacitást.
A sokféle magántársaság persze árnyalja a képet, ezért valamennyi kedvezményre jogosító kártyához mellékelnek egy apró térképet, melyen be van jelölve, hogy hol milyen kedvezménnyel utazhat az utas. Rosszul “csak” a külföldiek járnak. A nemzetközi “bérlet” jegyekhez ugyanis nem adtak ki ilyet. A díjszabás több oldalon keresztül sorolja a társaságokat és viszonylatokat, ahol 50%-os kedvezmény jár. A gyakorlatban ezeknek a pontoknak értelmezése a svájci állomások pénztárosainak képességét is sokszor meghaladta, pedig Európában példátlan módon valamennyi pénztárban volt érvényes nemzetközi díjszabás.
Noha az ország déli részén található keskenynyomközű vasutak főleg turistaszállítást végeznek, azért a törzshálózat túlnyomó többségén az ingázó svájciakra építik az üzleti tervet.
2004. december 12-én megindult a menetrend szerinti forgalom Svájc első nagysebességű vasútvonalán Olten és Bern között, melynek kiépítési sebessége 200 km/h – az ETCS 2-es szintű vonatbefolyásoló rendszer kezdeti hibáit hamarosan kijavították, és azóta gond nélkül üzemel.
A két nagysebességű vonal hossza
Svájc vasúti árufuvarozása
Svájc fontos tranzit szerepe az árufuvarozásban érvényesül igazán. Az EU-tagságot elutasító ország szigorú korlátozásokat vezetett be az országútjain, megállítandó a nehéz teherautók áradatát a svájci autópályákon. A svájci hágók urai a vasutak, és úgy tűnik azok is maradnak. A Gotthárd-hágón 14,2 millió tonna, a Lötschbergen 4,8 millió tonna áramlik át évente v és 56 km. asúton, míg a kapacitásának csúcsán működő Gotthárd, Simplon, Szent Bernát közúti alagutak együttesen 10,5 millió tonnát engednek át 1 millió 250 ezer darab nehéz teherautóval. Úgy tűnik a vasúti részarány a jövőben mindenképp növekedni fog. Ez két okra vezethető vissza. Az egyik, hogy Svájc mereven ellenez bárminemű kapacitás bővítő intézkedést a közúti alagutak esetében, a másik, hogy jelenleg két új vasúti alagút is megépült a térségben. Az 1999-ben megkezdett és 2016-ig tartó Gotthárd-bázisalagút-fúrás a Gotthárd-hágó alatt páratlan volt a maga nemében, ahogy az volt a vasútvonal 1880-as évekbeli megnyitásakor a ma is használt Gotthárd-alagút építése is.
A Lötschberg bázisalagút egy fokkal szerényebb, hossza “mindössze” 34,6 km lett és az egymással párhuzamos két egyvágányú alagutat 2007 májusában át is adták. Az alagutak elkészülte után tervek vannak a teherautók kötelező vasútra tereléséről Olaszország és Németország között. Végső soron ugyanis azért építették a Svájciak a két alagutat, hogy megszabaduljanak milliónyi kamion okozta környezeti terheléstől.
Vasúti kapcsolata más országokkal
- Ausztria – azonos nyomtáv (1435 mm), azonos áramrendszer 15 kV 16,7 Hz
- Franciaország – azonos nyomtáv (1435 mm), eltérő áramrendszer 15 kV 16,7 Hz / 25 kV 50 Hz vagy 1,5 kV DC
- Németország – azonos nyomtáv (1435 mm), azonos áramrendszer 15 kV 16,7 Hz
- Olaszország – azonos nyomtáv (1435 mm), eltérő áramrendszer 15 kV 16,7 Hz / 3 kV DC
- Liechtenstein – azonos nyomtáv (1435 mm), azonos áramrendszer 15 kV 16,7 Hz
- Olaszország eltérő nyomtáv és áramrendszer (Bernina-vasút), azonos nyomtáv (Gotthárd-vasútvonal)