Hello, Roy vagyok. Egy kábel-villamos vagyok San Francisco nagy városában, Kaliforniában.
Ha kíváncsi vagy hogyan működnek a villamosok és a kábel-villamosok mint én, csak nézd meg ezt a filmet.
Valamikor villamosokat találhattunk az egész országban. Ahogy a városok nőttek az embereknek szüksége volt egy közlekedési módra (eszközre). A villamosokat troli kocsiknak is hívták, vagy interurbán (városok közti) szállító eszköznek, ezek vitték a dolgozókat a munkába, vásárolni vagy iskolába.
Hogyan működik a villamos. A síneket beépítették az útburkolatokba, a villamosnak kerekei vannak, mint a vonatnak, amik illeszkednek a sínekhez.
[ENERGIA?]
Honnan jön az energia? Ez az elektromosság. Egy áramszedő veszi le az energiát a felsővezetékről.
[MOTOROK]
Ez az energia hajtja a villanymotorokat mindegyik kerékpáron. Miközben nem mindegyik utcában vannak sínek, a villamos arra megy, amerre a vágány vezeti.
A kábel villamos is vágányon halad, de egy teljesen eltérő módon van meghajtva.
A sínek mentén a vágányban egy acél kábel van beépítve egy horonyba (résbe). A kábelt egy épületben lévő nagy motorok húzzák, amit gépháznak hívnak.
[GÉPHÁZ]
Ha megragadom a kábelt, elhúz abban az irányban, amerre a kábel halad.
A kábel-villamos elér egy fordító korongot, ahol kézzel megfordítják, és elmegy az ellentétes irányba.
Ezek a San Franciscói kábel-villamosok a város részei már több mint 140 éve. Valójában a kocsik, mint én, nemzeti történelmi jelképpé váltak, 1971-ben, olyanokhoz csatlakozva, mint a Hoover gát, Pikes Peak, és az Empire State Building.
[EZ A SZERKEZET ELHELYEZÉST NYERT A TÖRTÉNELMI HELYEK NEMZETI REGISZTERÉBEN AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK BELÜGYMINISZTÉRIUMA ÁLTAL]
El kellene jönnöd Kaliforniába, hogy utazzál rajtam vagy egy másik kábel-villamoson.
Villamos még ma is az ország több részében van, olyan városokban, mint Boston, Cleveland, New Orleans, Philadelphia, Seattle, Atlanta és még több más városban. A villamosok és a kábel villamosok nagyszerű módja egy város bejárásának. Nézd, hogy hátha találsz egyet, amire felugorhatsz.
[Zene]
Kiegészítés:
A San Franciscó-i kábelvasút a világ utolsó, még működő kábelvontatású városi tömegközlekedési eszköze. San Francisco egyik legismertebb nevezetessége, része a városi tömegközlekedési hálózatnak, ám többnyire csak a turisták használják.
Építés éve: 1873.
Hálózat hossza: 17,16 km
Megállók száma: 62
Az eredetileg 23 vonalból álló hálózatból mára mindössze csak három vonal maradt fenn.
Története
San Francisco egy tengerparti város, melynek utcái igen meredekek. A városban próbálkoztak lóvasút építésével, ám a nagy lejtők és emelkedők igencsak próbára tették a lovakat. Több baleset is történt a megcsúszó lovak és az elszabaduló kocsik miatt.
A megoldás egy kábelvontatású vasúti rendszer lett, melynek során az erőgépeket fixen telepítették, a sínek középvonalában egy állandóan haladó drótkötél mozog mintegy 15 km/h sebességgel. A síneken közlekedő kocsik ezt a drótkötelet ragadják meg, majd a drótkötél elvontatja a kocsikat a megfelelő helyre. A megállás úgy történik, hogy a kocsi vezetője egyszerűen elengedi a drótkötelet és befékezi a kocsit.
Az első vonal 1873-ban Clay Street Hill Railroad néven indult el. A technológia jól bevált, hiszen 1890-re már 23 vonalból álló hálózat üzemelt a városban.
A fénykor csak rövid ideig tartott, először a villamosok miatt zártak be több vonalat, majd később az autók miatt.
A nagy San Franciscó-i földrengés és tűzvész sem kedvezett a fennmaradásnak. a szinte teljesen elpusztult várost a nulláról kellett ismét felépíteni, melybe a régi és elavultnak számító kötélvasút már nem tartozott bele.
Néhány utca azonban még a villamosoknak is túl meredeknek bizonyult, így három vonal megmaradt. Időközben a rendszer a város védjegyévé és a turisták kedvencévé vált, ezért 60 millió dolláros beruházással 1982-1984 között felújították.
Napjainkban évi 7 millió turista utazik rajta, így hosszú-távú fennmaradása biztosnak látszik.