A Căile Ferate Române, rövidítve CFR Románia állami vasúttársasága. A vasúthálózat hossza 10 777 km. A romániai vasúthálózat összeköttetésben áll más európai hálózatokkal, aminek következtében mind személy-, mind teherszállítás terén páneurópai szolgáltatásokat nyújt kliensei számára. A CFR-t 1880-ban alapították, az első vasútvonalat a mai Románia területén viszont korábban, 1854-ben építették meg.
A társaság székhelye Bukarestben van, regionális központokkal Brassóban, Kolozsváron, Craiován, Jászvásáron és Temesváron.
Infrastruktúra
A romániai vasúti infrastruktúra karbantartásával és fejlesztésével a CFR Infrastructură vállalat foglalkozik. Néhány adat a romániai vasúti infrastruktúráról:
• a vasúthálózat (normál nyomtávú) hossza: 10 639 km, ebből villamosított 3971 km (25 kV, 50 Hz AC – váltóáram)
• széles nyomtávú (1542 mm) vonalak hossza: 134 km, nem villamosított
• keskeny nyomtávú (760 mm) vonalak hossza: 7 km, nem villamosított
• sűrűség: 45,22 km/1000 km²
Nemzetközi kapcsolatok
A román vasútvonal 16 ponton kapcsolódik a szomszédos országok (Magyarország, Ukrajna, Moldova, Bulgária, Szerbia) vasúthálózataihoz:
Turizmus
A turistaszerelvények üzemeltetésével a CFR erre szakosodott üzletága, a Societatea Feroviară de Turism foglalkozik.
Számos ismertebb keskeny nyomtávú erdei vasutat magánvállalkozások üzemeltetnek:
• Visó-völgyi mocănica (ejtsd: mokönica, jelentése mokányka (keskenynyomtávú erdei vasút) – az 56 km hosszú vasútvonal Máramaros egyik legszebb vidékén, a vadregényes Visó folyó mellékágán, a Vasér völgyén vezet keresztül. A vidék egyik legjelentősebb turisztikai attrakciója.
• Aranyos-völgyi mocănica – Torda és Topánfalva között üzemel, az Aranyos bal partján. 2005-ben ipartörténeti emléknek nyilvánították.
• A kovásznai sikló – 2002-ben egy alapítvány vette át az üzemeltetését , de azóta csak néhány alkalommal, nagyobb turistacsoportok kérésére állították üzembe