A madarak bogarakat esznek, az oroszlánok húst, és a gőzmozdonyok szenet és vizet.
Ez az élet. Amikor a London és Észak-nyugati vasút elhatározta, hogy felgyorsítja az Ír postai szolgáltatását, a főmérnökük John Ramsbottom ki kellett találjon egy módot, hogy felgyorsítsa az utazást.
Normál esetben a vonatnak meg kell állnia, hogy felvegyen még vizet, hogy befejezhesse az utat. A mozdonyok elég szenet szállítottak, hogy megtegyék az utat az újratöltés szükségessége nélkül, így Ramsbottom-nak azt kellett kitalálnia, hogy a mozdonyok több vizet szállíthassanak, vagy újratölthessék tartályaikat megállás nélkül.
A legegyszerűbb válasz a nagyobb szerkocsi lett volna, de ez költséges lett volna, és esetleg kihat néhány mozdony teljesítményére. Ehelyett kitalált egy jobb megoldást.
[A gondolkodás vonata]
A vízfelvevő berendezést! A vágány hosszú vízszintes szakaszain, egy vizes vályút készítettek a sínek közé, amit időnként feltöltöttek egy közeli vízforrásból.
[Berendezés a vízszolgáltatáshoz a tender számára mozgás közben]
[London és Észak Nyugati Vasút Társaság pecsétje]
[Ramsbottom vízfelvevő troughs]
A szerkocsikat a mozdonyokon felszerelték vízfelvevő berendezésekkel, ami felemelhető volt és leereszthető a fűtők által. Ahogy a mozdony áthaladt a vizes vályú felett, a vízfelvevőt leeresztették, és a mozdony sebessége kényszerítette fel a vizet a szerkocsiba, újratöltve a mozdonyt. Ez azt jelentette, hogy a mozdony haladhatott tovább a megállás igénye nélkül a többlet vízért. A vízfelvevők szintén puha vékony fémből készültek, ami azt jelentette, hogyha akadályba üköztek egyszerűen leszakadtak anélkül, hogy megrongálták volna a szerkocsit.
A rendszer mindamellett nem volt tökéletes, a szerkocsikat is fel kellett szerelni szellőztető/kiömlő nyílásokkal, hogy lehetővé tegyék, hogy a levegő kiszökhessen, ahogy a víz bejött. Ez azt is jelentette, hogy a fűtőknek figyelnie kellett a vízszintet a szerkocsiban, mivel ha a tartály megtelt a vízfeladással, akkor a vízleeresztést kellett kényszeríteni a szellőztető nyílásokon keresztül, eláztatva a szerkocsit és valószínűleg a férfiakat a fűtőálláson.
A vizes vályúkat is drága volt fenntartani, és igényelte néhány dolgozó elhelyezését közel a vízfelvevő berendezéshez. Ezen kívül egész sok víz kipermetezését kívánta a szerkocsi alól, ami nem volt probléma a tehervonatoknál, de az első kocsiban ülő utasok eláztatásával végződhetett az expressz vonatokon. A kalauznak kellett elmondania az embereknek az első kocsiban, hogy csukják be az ablakokat, ahogy közeledtek a vizes vályúhoz. Volt egy eset, ahol két áramvonalas LMS (London, Midland and Scottish Railway) királyi skót expressz kerülte egymást egy vizes vályúkkal ellátott szakaszon. Az egyik mozdony vizet vett fel, és az eredmény vízpermet kiütött párat a másik mozdony szerkocsijának szenéből, ami betörte az első kocsi néhány ablakát.
Azt is eredményezte, hogy az utasok, akik az ablaknál ültek, eláztak a permetezés miatt. A menedzsment az LMS-nél (London, Közép Anglia és Skót Vasutak) hallotta a panaszokat, és új menetrendet készített a vonathoz, így ez többé nem történhetett meg.
A vizes árkok használhatatlanok voltak télen is, mivel a víz befagyhat, ami a vízfelvételt lehetetlenné teszi.
A nehézségek ellenére, ezeket használták az egész országban az 1860-as évektől, egészen a Brit Vasutak idején az 1960-as évekig. Az alacsonyabb sebességük ellenére a kisebb víztartályú gépeket is felszerelték vízfelvevő berendezéssel a nagy nyugati vasútvonalon, kitalálva, hogy a leglassúbb mozdony is tudja használni a vízfelvevőt durván 15 mérföld/h (24 km/h) sebességgel. A vizes vályúkat használták az Amerikai Egyesült Államokban is számos keleti vasútvonalon, de ezeket sokkal nehezebb volt karbantartani, az USA földrajzi adottsága miatt.
Ahogy telt az idő és a dízel mozdonyok vették át a vontatást, a vizes vályúk végül feleslegessé váltak, és felszedték ezeket a sínek közül. De a gőzmozdonyokkal, amik egészen az 1960-as évekig készültek, és még mindég használják a víz felvevő rendszert, lehet azt mondani, hogy Ramsbottom úr tett valami jót, amikor kitalálta ezt az ötletet.
Iratkozz fel több videóért!
Zene.