Mintha utazgatnál a nyugodt Toszkán vidéken, ez a vonat kicsit úgy néz ki, mintha nem jó helyen lenne, de van egy nagyon jó ok, ami miatt itt vetik alá kiterjedt vizsgálatoknak, mivel nemcsak új és rendkívül gyors, hanem van egy nagyon speciális jellemzője is, amit Toszkanában bemutat. Ezt nem az egyenes, hanem az íves vágányokban veszed észre.
Ez a Pendolino, vagy a billenőszekrényes vonat, amitől az olaszok azt várják, hogy sikeresebb lesz, mint az angol APT, azaz a Továbbfejlesztett Személyszállító Vonat (=APT).
Az APT-vel, az elképzelés e vonattal az volt, hogy gyorsabban haladhasson az ívekben, és hogy egy simább, kényelmesebb utazást nyújtson. A hatás, ahogy befekszik az ívekbe, egy kicsit olyan, mintha egy szuper kényelmes hullámvasúton lennénk. Ez tényleg egészen izgalmas, de ha kikapcsoljuk a szerkezetet egy pillanatra, és behaladunk az ívbe ezzel a sebességgel, az egészen katasztrofális lehet. Látod, mire gondolok?
Britannia APT-je visszavonásra került rövid szolgálatából, műszaki problémák sorozata után. Az APT légzsák rendszert használ a felfüggesztésnél, ami felfújható, hogy megdöntse a kocsikat az ívekben. Habár komplikált volt, nem annyira a koncepció volt hibás az APT-nál, hanem az a tény, hogy nem állt ellen a mindennapos használat rázásainak.
Az olaszok azt remélik, hogy az egyszerűbb pendolino rendszer robusztusabbnak fog bizonyulni, lásd a családi robotokat.
Az olasz rendszer azon a tényen alapszik, hogy amint a vasútvonal ívbe kerül, a külső sínszál egy kicsit magasabban van, mint a belső sínszál. Minden vágányt így fektetnek, ami túlemelésként ismert. Nos, a Pendolino nem használ légzsákokat, hogy észlelje, hogy mikor halad ívben, ehelyett egy giroszkópot használ, ami fel van szerelve a vonat eleje alatt. Amikor a vonat kihalad a vízszintesből (megdől), a giroszkóp függőleges marad, a fedélzeti számítógép megméri, hogy mekkora dőlés van, de nem feltételezi azonnal, hogy a vonat ívben halad, hanem további információkat gyűjt egy gyorsulásmérőtől, ami ott van lent. Ez megméri az oldalra toló centrifugális erőket, a kettőből kombinálja az információkat és eldönti, hogy vajon a vonat valóban ívben halad-e, és mekkora dőlés szükséges, a kompenzáláshoz. Nos, felszállva, előttünk van egy vágányszakasz több ívvel, mint egy tál spagetti. Lássuk, hogy a számítógép meg tud-e birkózni vele. Minden kocsi bedől, erős hidraulikus hengereket használva. A számítógép biztosítja, hogy ezek helyes sorrendben dőljenek be, és éppen a megfelelő értékkel.
[Zene]
A döntés foka elég kritikus, ha túl sok, akkor az utasok elkezdenek szenvedni a mozgási rosszulléttől, így a tervezőknek korlátoznia kellett a döntés mértékét, hogy még maradjon egy kis centrifugális erő érzés, de ne legyen annyi, hogy megzavarjon egy szép, csendes italt.
A mérnökök úgy számolják, hogy a megdöntéssel a Pendolino 30%-al gyorsabban haladhat az íves vágányban. Érdeklődés már van a rendszer iránt az európai vasutaktól. Ez még kihatással lehet az angol vasutakra is. Elképzelések vannak a megdöntés újra bevezetéséről az angol nagysebességű vonatoknál az 1990-es években.