A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
• Svédországban a népsűrűség egyenetlenül oszlik el. A déli rész nagyvárosai (Malmö, Göteborg) körül, továbbá a főváros, Stockholm környékén él a lakosság túlnyomó többsége. Észak felé haladva a települések egyre ritkábban követik egymást, és nagyobb települések már csak kikötők és a bányák körül alakultak ki. E sajátos földrajzi helyzete miatt elővárosi vasúti közlekedés csak a fent említett nagyvárosok körül jellemző. A távolsági forgalomban a valóban nagy távolságú közlekedés a meghatározó. Az ország vasúthálózatának hossza 11 633 km, melyből 11 568 km normál nyomtávú, 65 km pedig 1000 mm-es nyomtávú. A vasútvonalak 7591 km hosszan vannak villamosítva. Fő áramrendszer a 15 kV;16 2/3 Hz váltóáram. Nemzeti vasúttársasága az SJ.
Történelem
A svéd vasúti liberalizáció
A korábbi Statens Järnvägar (SJ) feldarabolása 2000-ben történt meg. Az SJ AB viszi tovább a személyszállítást, a Green Cargo a teherforgalmat, a EuroMaint AB a gépészeti részleget, a TraffiCare AB a vasútállomásokért felelős, és a Banverket cégre ruházták az SJ által fenntartott 9782 km vasútvonalat és a 7190 km felsővezeték karbantartását.
Az SJ AB 2002-ben 35,7 millió utast szállított. Ez elég alacsonynak tűnhet első ránézésre, de tudni kell, hogy a stockholmi elővárosi közlekedést már nem ők végzik. Az InterCity és az SJ X2000-es nagysebességű vonatok tartoznak főleg az SJ AB-hez, a regionális közlekedésben a – magánüzemeltetőkhöz hasonlóan – különféle “márkaneveken” vesz részt: Kustpilen, Øresundståg, Kust till Kust, Trafik i Mälardalen, Vättertåg.
Ám hogy még ez se legyen ennyire áttekinthető, az SJ üzemeltet vasutakat más társaságok “nevében” is. Ilyen a Norvégia felé közlekedő Linx (ami fele részben az SJ AB-é) és Göteborg környékén szolgáltató Västtrafik társaság.
Norvégiához hasonlóan a stockholmi repülőtérre az Arlandára is magánvasúttal lehet eljutni. Az 1999 novembere óta létező szolgáltatást korszerű járművekkel, Arlanda Expressz márkanéven üzemelteti az A-Train AB.
Távolsági személyszállítás
A legjelentősebb települések között InterCity és SJ X2000-es nagysebességű vonatok közlekednek. Göteborg – Stockholm (455 km, 3 óra), Malmö–Stockholm (600 km, 4,5 óra) között óránként indul az X2000, míg Malmö és Göteborg között kétóránként van IC összeköttetés. Az X2000-es vonatok kötelező helybiztosítással közlekednek, csúcsidőben sokszor tele, azon kívül (az állandó szerelvénynagyság miatt) kb. 50%-os kihasználtsággal.
Az MTR Corporation 2015. március 21-én indította el nagysebességű szolgáltatását MTR Express néven Stockholm és Göteborg között. A szolgáltatás első hónapjában pontossági mutatója (a legfeljebb 5 perc késéssel közlekedő járatok aránya) 75% volt, az SJ azonos viszonylaton és időszakban mért 62%-os értékével szemben.
Infrastruktúra
Vasúti kapcsolata más országokkal
• Dánia – van – Öresund hídon keresztül – azonos nyomtáv – eltérő áramrendszer 15 kV 16,7 Hz AC / 25 kV 50 Hz AC és vasúti komp Göteborg – Frederikshavn között.
• Finnország – van, de eltérő a nyomtáv: 1435 mm / 1524 mm, rövid fonódott nyomtáv felsővezeték nélkül. vasúti komp Stockholm – Turku között.
• Németország – van – vasúti komp – azonos nyomtáv – nincs felsővezeték a fedélzeten, vasúti komp Malmö – Travemünde, Trelleborg – Sassnitz (Mukran) és Trelleborg – Rostock között.
• Norvégia – van – azonos nyomtáv – azonos áramrendszer (három villamosított és egy nem villamosított vonal)
• Lengyelország – van, vasúti komp Ystad – Świnoujście között – azonos nyomtáv – nincs felsővezeték a fedélzeten
A vasúti kompokat csak dízelüzemű járművekkel lehet megközelíteni, csak vagonokat szállítanak,